inspiracje-taras-i-balkon

jak-stworzyc-ogrod-na-balkonie

Kilka pomysłów na to, jak stworzyć ogród na balkonie

Taras i balkon

Aranżacja balkonu to nie tylko meble, lecz także dekoracje, oświetlenie i rośliny. Te ostatnie to najprostszy sposób na to, by stworzyć swój własny miniaturowy ogród nawet na małym metrażu. Jak to zrobić?

Jesteś miłośnikiem przyrody i chcesz otaczać się zielenią, ale mieszkasz w bloku? To żaden problem! Swój mały ogródek możesz stworzyć na balkonie i hodować w nim rozmaite rośliny, zarówno ozdobne, jak i jadalne. Od lat niezmiennie największą popularnością cieszą się tradycyjne jednoroczne rośliny balkonowe, nazywane też kwiatami lata.

Zobacz wszystkie produkty

Ogród na balkonie – jakie kwiaty na balkon?

Kwiaty swobodnie rosnące są typowe dla ogrodów, ale mogą również rozwijać się w donicach czy skrzynkach na balkonie lub tarasie. Dzięki nim stworzysz przepiękne aranżacje, wśród których na chwilę odpoczniesz od miejskiego zgiełku. Szczególnie polecane na balkony są rośliny trwałe, intensywnie pachnące oraz o barwnych, dużych kwiatostanach. Jakie gatunki będą najlepiej czuły się na balkonie, biorąc pod uwagę jego położenie i nasłonecznienie? Oto kilka wskazówek.

 • Na słoneczny balkon od strony południowej polecane są m.in. pelargonie, begonie, osteospermum, petunie, surfinie i szałwie błyszczące.
 • Popularne kwiaty balkonowe lubiące cień to m.in. plektrantus (znany jako komarzyca), fuksja, niecierpek i koleus Blumego.
 • Na balkonach od strony wschodniej i zachodniej radzi sobie większość gatunków.
 • Zwisające kwiaty balkonowe, takie jak pelargonia zwisająca, fuksja czy million bells rozwijają się świetnie w skrzyniach montowanych na poręczach i w wiszących pojemnikach.
 • Duże możliwości aranżacyjne dają pnącza jednoroczne, np. kobea.

Wybór roślin zależy od warunków na Twoim balkonie oraz od efektu, który chcesz osiągnąć. Przemyślana kwiatowa kompozycja potrafi przez długi czas cieszyć oczy domowników i gości.

Ogród na balkonie – zioła, warzywa i owoce

Na średnich i większych balkonach z powodzeniem możesz uprawiać zioła, warzywa, krzewy i małe drzewa owocowe. Zioła najlepiej będą się czuły w miejscach lekko zacienionych, wyjątkiem jest jednak np. rozmaryn. Pomidorki koktajlowe na balkonie cieszą się największą popularnością wśród warzyw. Bardzo często uprawiane są także gatunki roślin o krótkim okresie wegetacyjnym, np.: rzodkiewka i sałata. W balkonowym warzywniaku nie może też zabraknąć papryki. Warto posadzić tam także 1-2 drzewka owocowe (odmiany karłowe) oraz krzewy, np. poziomek czy truskawek. Pnące rośliny na balkon, które dostarczają jadalnych owoców, to m.in. cytryniec chiński.

Doniczki do uprawy roślin na balkonie

Doniczki na balkon dobieramy nie tylko pod kątem stylu całej aranżacji, ale przede wszystkim potrzeb roślin i ich parametrów. Wybór produktów jest bardzo duży, na pewno więc znajdziemy odpowiednie donice.

 • Doniczki gliniane nie nagrzewają się i są bardzo korzystne dla rozwoju systemu korzeniowego. Pasują do balkonów rustykalnych i śródziemnomorskich.
 • Doniczki technorattanowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Pasują do balkonów urządzonych w stylu śródziemnomorskim i nowoczesnym.
 • Doniczki drewniane najczęściej służą jako osłonki; są uniwersalne i nadają się na każdy balkon.
 • W pojemnikach metalowych najczęściej uprawia się zioła (najlepiej na balkonach zacienionych).

Dodatki przydatne na balkonie

By zadbać o prywatność, możesz zamontować na balkonie specjalne osłony. Boczne ścianki warto osłonić matami z bambusa, technorattanu, wikliny lub innych wodoodpornych materiałów. Chronią one przed wiatrem, nadmiernym słońcem oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Alternatywą dla takich osłon są kratownice, na których prowadzi się pnącza jednoroczne lub wieloletnie.

Dobrze urządzony balkon to duma gospodarza i miejsce, w którym z przyjemnością będziesz spędzać wolne chwile. Warto poświęcić nieco czasu na jego urządzenie, by stworzyć piękną przestrzeń do relaksu.

 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry