inspiracje-pokoj

salon-z-sypialnia

Salon z sypialnią: aranżacje i inspiracje

Pokój

Często mały metraż mieszkania (np. kawalerki) nie pozwala na aranżację w nim oddzielnej sypialni i salonu. Jest jeden duży pokój, w którym trzeba wydzielić dwie różne strefy użytkowe. Jak najlepiej urządzić pokój dzienno-sypialny bądź połączyć sypialnię i salon w jednym wnętrzu?

Zobacz wszystkie produkty

Jak urządzić pokój dzienny z sypialną?

Pokój dwufunkcyjny to praktyczny pomysł na sypialnię tanim kosztem w bloku lub mały domku. Najszybciej podzielisz przestrzeń w pomieszczeniu, ustawiając w nim duży rozkładany narożnik, który spełni funkcję wygodnego łóżka i dziennej kanapy (jest to także sposób na to, jak urządzić wąską i długą sypialnię, by uniknąć efektu „łóżka od ściany do ściany”).

Mając większy metraż, można pokusić się o:

 • postawienie ścianek działowych (np. z płyt g-k) lub parawanu;
 • zastosowanie przegród z szyb bądź szklanych kafli, paneli;
 • rozdzielenie dwóch przestrzeni za pomocą mebli (np. lekkiego regału).

Podziel wnętrze na strefy funkcjonalne – faktury na ścianach

Mając do dyspozycji jedno duże wnętrze, można z powodzeniem podzielić je na odrębne przestrzenie, stawiając ścianki. Ale to nie jest jedyny pomysł na pokój dzienny wraz sypialnią. Z inspiracją przychodzą sprawdzone aranżacje, które ukazują optyczny podział przestrzeni za pomocą dekoracji ścian w różnych stylach, np.:

 • w stylu industrialnym – faktura surowych cegieł na dodatkowych ściankach plus elementy metalowe na ścianie nad łóżkiem (w części sypialnej);
 • w stylu skandynawskim – surowe cegły w bieli (szarości) plus jasne drewniane elementy.

Pomysły te sprawdzą się też przy zagospodarowywaniu wnęki w salonie.

Oświetlenie w wielofunkcyjnym wnętrzu – lampy, żyrandole, kinkiety

Styl industrialny warto podkreślić elementami oświetlenia. Mogą to być metalowe reflektory (żyrandole) na szynach lub stelażach, stalowe lampy, wiszące pojedynczo lub w grupach czy metalowe kinkiety (np. z elementami hydrauliki).

Styl skandynawski to z kolei okrągłe i miękkie formy lamp oraz kinkietów lub szklane (a także metalowe) klosze i abażury. Najlepiej, jeśli są w kolorach bieli, szarości lub jasnego brązu. Wskazane są także połączenia z naturalnym drewnem.

Dodatki do salonu z sypialnią – obrazy, poduchy, pledy, zasłony, firany

Decydując się na konkretny styl wykończenia ścian sypialni, warto skupić się na dodatkach. Dekoracje nad łóżko lub narożnik? Może piękne firany w oknach?

 • Jeśli obrazy, to najlepiej na płótnie, bez krzykliwej kolorystyki (rano może nas ona drażnić)
 • Firany najlepiej białe. Zasłony zaś barwne, w odcieniach beżu, nawet różu (w stylu skandynawskim).
 • Poduchy i koce – ocieplą wnętrze (także industrialne).
 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry