inspiracje-pokoj

przytulny-salon

Przytulny salon: pomysły na dodatki

Pokój

Jak zaaranżować przytulny salon, w którym z przyjemnością będziesz wypoczywać? Wybierz styl, który jest kwintesencją lekkości i letniego klimatu. Podpowiemy Ci, jak w łatwy sposób wprowadzić do pokoju dziennego wygodę i luz klimatu boho.

Styl boho wywodzi się od artystycznej bohemy francuskiej XVIII wieku. Łączy w sobie inspiracje egzotycznymi kulturami Afryki, Ameryki Południowej czy Australii i Oceanii. Można go określać także mianem etno. Jest pełen egzotyki, a jednocześnie lekkości, swobody i sentymentalizmu. To styl stworzony do relaksu, prawdziwie letni i sprawdzający się o każdej porze roku

Zobacz wszystkie produkty

Salon boho: kolorystyka wnętrza

Styl boho zawsze kojarzył się z mnóstwem kolorów, choć obecnie nie jest to już obowiązkowe. Jeśli obawiasz się wprowadzenia do salonu – zwłaszcza niewielkiego – zbyt dużej ilości mocnych barw, nie musisz tego robić. Boho lubi nie tylko kolory kwieciste i „owocowe” (te pozostaw wybierając dodatki), ale także stonowane, ciepłe barwy ziemi, kojarzone ze stylem safari. Sprawdzą się zatem beże, brązy, zieleń oliwkowa, ochra i miodowe tony żółtego, kolor rdzawoczerwony. Wszystkie te barwy umiejętnie połączone z bielą – składają się na kolorystykę boho.

Boho dekoracje: świece, świeczniki, lampiony, wazony, poduchy, pledy

Elementami boho możesz umiejętnie uzupełnić aranżacje wnętrz w innych stylach. Doskonale komponują się one ze stylem skandynawskim, ożywisz nimi styl minimalistyczny, a ubarwisz klasyczny. Wystarczy umiejętnie dobrać dekoracje mebli do salonu.

Ozdób do pokoju dziennego, od bibelotów po tekstylia, masz do wyboru sporo. Postaw na ciekawe poduszki, narzuty i pledy ozdobione wzorem etnicznym, przywodzącym na myśl malunki z jaskiń australijskich czy tradycyjne motywy indiańskich tkanin. Wybierz na komodę wazon z naturalnego materiału, np. gliny. Może być surowy lub przyozdobiony prostym, etnicznym wzorem. Pamiętaj, że nie każdy wyrób tego typu nadaje się do stojących w wodzie kwiatów ciętych. Możesz jednak spokojnie umieścić w wazonie kompozycję suszoną.

Miłośnicy boho doceniają nastrojowe oświetlenie. Nie zapomnij więc o dekoracyjnych lampionach, świecach czy stylizowanych lampach przepuszczających światło niczym witraż. Jeśli świece, to powinny być pachnące (np. drewnem sandałowym), grube (np. z zatopionymi ziarnami kawy) lub cienkie, umieszczone na stylowych świecznikach.

Salon boho z elementami egzotycznymi: meble

Lekkie rattanowe lub wiklinowe stołki i fotele, bambusowy stolik, a także umiejętne połączenie szkła i metaloplastyki – to rozwiązania, które warto wprowadzić do salonu boho. Ciekawie będą się tu prezentować także ekologiczne meble wykonane z palet – wpiszą się w styl etno z nutką nowoczesnego zero waste.

Nie przeładuj salonu meblami, zwłaszcza ciężkimi, boho lubi przestrzeń. Możesz za to pomyśleć o wypoczynkowym hamaku, szczególnie jeśli salon łączy się z balkonem!

Materiały we wnętrzu w stylu boho

Ozdoby do salonu w stylu boho powinny nawiązywać do etnicznych klimatów. Warto postawić na jak najwięcej surowców naturalnych, kojarzonych z tradycyjnym rękodziełem. Pożądane materiały to: glina, plecionki, wiklina, rattan, bambus i lokalne odmiany drewna (tek, balsa), naturalny kamień, miedź i mosiądz czy cyna.

Styl boho to esencja wypoczynku i błogiego relaksu. Czegóż chcieć więcej od salonu? Urządzając pokój dzienny w stylu boho, poczujesz się we własnym domu jak na wakacjach.

Do góry