inspiracje-pokoj

pomysly-na-kolory-scian-w-salonie

Modne ściany: pomysły na kolory ścian w salonie

Pokój

Aranżując wnętrze, podejmujemy wiele decyzji. Jakie kombinacje kolorów w pokojach zastosować? Jak i czy w ogóle łączyć kolory w salonie i innych pomieszczeniach? Podpowiadamy jak pomalować ściany, by stworzyć wnętrze nowoczesne, a jednocześnie przytulne.

Zobacz wszystkie produkty

Pomysł na malowanie – geometryczne kształty

Jednym z modnych i prostych patentów na malowanie ścian jest pokrywanie ich barwnym wzorem z kół, kwadratów, rombów lub prostokątów. Istotne jest również łączenie barw w pokoju. Jeśli lubisz kolory mocne, kontrastujące (w tym również czerń i biel) – niech stanowią one ozdobę tylko jednej ściany, by nie przytłoczyć wnętrza. Jeżeli jednak preferujesz barwy łagodne, rozmyte, wyróżnij nimi dwie przeciwległe ściany.

Wnętrze w trzech kolorach? Dlaczego nie?!

Pomalowanie pokoju w dwóch kolorach może być wyzwaniem aranżacyjnym. Trzeba się zastanowić, jak zestawić kolory ścian, aby zachować harmonię. A jak sobie poradzić z trzema barwami? Przede wszystkim należy unikać pstrokatych połączeń. Eleganckie, a zarazem proste i ponadczasowe będzie zestawienie bieli, szarości i czerni. Jedną lub dwie ściany można pokryć barwą szarą będącą tłem dla wyrazistej szachownicy (z efektem 3D) lub innego geometrycznego wzoru. Ciekawe połączenie kolorów w pokoju uzyskasz, łącząc z kolei trzy dowolne kolory z koła barw, które są usytuowane w takich samych odległościach. Harmonijną triadę stworzą zieleń, pomarańcz i fiolet oraz żółty, niebieski i czerwony.

Wnętrze monochromatyczne czy wielobarwne?

Kolory do pokoju można też dobierać spośród odcieni jednej barwy. Stworzysz w ten sposób wystrój monochromatyczny. Intensywność barw wpłynie na to, czy wnętrze będzie wyraziste, kontrastowe czy raczej stonowane. Warto pamiętać, że kolory:

 • pomarańczowy i żółty dodają energii i mobilizują domowników do aktywności;
 • zieleń i błękit sprzyjają wyciszeniu;
 • fiolet i czerwień to kolory zmysłowości.

Modne połączenia kolorów na ścianach z zachowaniem zasad ich doboru pomogą stworzyć wielobarwną przestrzeń, w której poczujesz się komfortowo.

Dekoracje na ścianę: lustra, obrazy

Czym najprościej rozświetlić wnętrze? Lustrami. Mogą one być ozdobą każdego salonu. Obrazy zaś nadają pomieszczeniu wytworny i elegancki styl. Warto przy tym pamiętać, że:

 • lustra najlepiej jest wieszać w pobliżu okna, ale nie naprzeciwko niego – nie powinny razić w oczy odbitym światłem słonecznym;
 • obrazy (lepiej kilka mniejszych) dobrze zaprezentują się nad komodą lub konsolą – może łączyć je tematyka lub rodzaj ram, warto też, aby ich kolorystyka kontrastowała z barwą ścian
 • obrazy powieszone nad kanapą i fotelami stworzą doskonałą atmosferę do rozmyślań i wypoczynku.

Ściany w salonie: kolory dopasowane do stylu mieszkania

Łączenie kolorów farb ściennych może być nie tylko wyzwaniem, lecz także fascynującą zabawą. Warto stosować w wystroju:

 • klasycznym – beże, brązy i kremowe barwy lub połączenia kontrastowe;
 • nowoczesnym – tutaj rządzi dowolność i wyobraźnia – biel z czerwienią, czerń z żółcią, zabawa formą: barwne pasy, figury geometryczne, napisy, rysunki;
 • w stylu EKO – kolory natury: przytłumione zielenie, beże, jasne brązy, różne odcienie bieli i szarości;
 • rustykalnym – chropowate ściany w przytulnych, ciepłych barwach;
 • eklektycznym i vintage – kolory stonowane.

Salon dzięki ciekawej kolorystyce zyska zupełnie nowy charakter i odzwierciedli upodobania właściciela.

Do góry