inspiracje-pokoj

jak-urzadzic-pokoj-dzienny

Jak urządzić pokój dzienny? Inspiracje

Pokój

Salon to wnętrze wielofunkcyjne. W teorii jego urządzenie nie jest trudne. W praktyce czasami okazuje się, że nie tak łatwo dopasować do siebie wszystkie elementy, aby utworzyć z nich ciekawą i funkcjonalną całość.

Salon jest miejscem w domu, w którym spędza się najwięcej czasu. Jego wystrój powinien być harmonijny oraz podkreślać charakter oraz styl mieszkania i upodobania jego właściciela. Urządzając tę strefę, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą zadecydować o wyglądzie całości

Zobacz wszystkie produkty

Jak dekorować ściany w salonie? Półki ścienne i lustra

Nieraz o charakterze danego miejsca decydują drobiazgi, takie jak dekoracje ścienne – dobry pomysł na ścianę w salonie może bowiem przesądzić o klimacie pomieszczenia.

Sprawdzonym rozwiązaniem jest ciekawa aranżacja ściany nad kanapą. To miejsce kluczowe, na które każdy zwróci uwagę. Można pokusić się tu o położenie interesującej okładziny bądź paneli ściennych (np. imitujących cegłę), ciekawej fototapety lub kamienia dekoracyjnego, który skutecznie przełamie monotonię pomieszczenia.

Jednak ściany to nie tylko płaszczyzny do dekorowania, lecz także przestrzeń funkcjonalna, służąca chociażby do przechowywania i eksponowania niektórych gadżetów oraz pamiątek. Z półek ściennych na książki i bibeloty można stworzyć bardzo ciekawą aranżację. Daj się ponieść fantazji i wybierz np. półki wieszane ukośnie albo półeczki różnych rozmiarów i kształtów, które zawiesisz wyżej i niżej na największej ścianie salonu. Jeśli natomiast zależy Ci na optycznym powiększeniu małego salonu, postaw na lustra!

Oświetlenie do salonu

Nawet najpiękniejszy salon nie będzie wyglądał korzystnie, jeśli dobrze nie rozplanujesz w nim punktów świetlnych! W ciągu dnia we wnętrzu powinno być jak najwięcej światła naturalnego. Wieczorem wnętrze oświetlić powinny umieszczone w odpowiednich miejscach lampy, kinkiety i żyrandole.

W dużym salonie powinna się znaleźć kilka źródeł światła. Warto wybrać ciekawą lampę sufitową, wpisującą się w planowaną stylistykę. Jeśli w salonie będziesz spożywać posiłki, przyda się też lampa wisząca nad stołem.

W małych salonach lepiej sprawdzi się z kolei światło rozproszone, którego źródłem będą lampy stojące lub kinkiety. Coraz częściej wybierane są też listwy LED, które znakomicie podkreślą wnękę bądź gablotkę.

Kolory ścian w salonie

Kto powiedział, że każda ściana pomieszczenia musi mieć taki sam kolor? Wybranie jednej ściany lub jej fragmentu, np. wnęki czy skosu, i wyróżnienie inną barwą to znakomity pomysł, który ożywi wnętrze. Nie bój się kontrastujących kolorów, ale używaj ich umiejętnie. Jeśli na ścianie znajdują się półki na książki, być może warto właśnie tę powierzchnię podkreślić mocniejszym akcentem, wykorzystując np. czerwień, pomarańcz, żółty czy fuksję. To bardzo ciekawe tło dla książkowych (i nie tylko) zbiorów, a także dla nowoczesnych luster lub zdjęć w ramkach. Pamiętaj jednak, aby kontrast nie zatracił dobrego smaku – unikaj nadmiaru różnych barw i krzykliwych zestawień.

Strefy w salonie

Jak urządzić salon 20 m2 albo większy? Kluczem do uporządkowanego i funkcjonalnego wystroju może być podzielenie pomieszczenia na strefy:

  • jadalną,
  • wypoczynkową,
  • pracy,
  • ewentualnie inne, które są potrzebne, np. sypialnianą czy do zabawy dla dzieci.

Nawet niewielki salon można urządzić funkcjonalnie, stosując m.in. wielofunkcyjne meble lub inne rozmaite rozwiązania oszczędzające przestrzeń. Pamiętaj, aby wydzielić poszczególne strefy w naturalny sposób, np. meblem, a także zaplanować pomiędzy nimi ciąg komunikacyjny.

Aranżacja salonu to wyzwanie, do którego realizacji warto wykorzystać kilka sprytnych sposobów porządkujących przestrzeń. Rozważnie dobierane umeblowanie, kolorystyka i dodatki to klucz do dobrze urządzonego wnętrza.

Do góry