inspiracje-oswietlenie

klasyczny

oswietlenie-w-salonie

Oświetlenie w salonie – jak oświetlić poszczególne strefy?

Oświetlenie

Jeszcze kilka lat temu do oświetlenia nie przywiązywaliśmy zbytniej uwagi. Wystarczył jeden główny żyrandol zamontowany na środku sufitu, by uporać się z deficytem światła w pokoju. Dziś już wiemy, że oświetlenie ma znaczenie. Poniżej podpowiadamy, jak „meblując światłem”, stworzyć przytulną atmosferę we wnętrzu?

Zobacz wszystkie produkty

Planowanie oświetlenia w salonie — od czego zacząć?

Projektując rozmieszczenie światła w salonie, najlepiej zacząć od zaplanowania rozmieszczenia sprzętów. Zaplanowanie ustawienia sofy, foteli, stołu pozwoli nam na odpowiednie dobranie oświetlenia do funkcji, jaką ma ono spełniać.

Za pomocą lamp wiszących, podłogowych, kinkietów czy listw LED-owych możemy wydobyć w salonie strefę odpoczynku i relaksu, strefę spożywania posiłków, podkreślić obrazy na ścianie i atuty wnętrza.

Za pomocą lampy wiszącej nad stołem możemy wyznaczyć jadalnię w salonie oraz skutecznie oddzielimy ją od kuchni, jeśli ze sobą sąsiadują. Lampa podłogowa czy kinkiety świetnie sprawdzą się do wydzielenia strefy przeznaczonej do relaksu, z kolei lampka na stole wyznaczy miejsce przeznaczone do pracy.

Kinkiety do salonu

Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na przestrzeń salonu, potrafi zaczarować wnętrze i stworzyć klimat, w którym czujemy się najlepiej. Zastosowanie kinkietów to nie tylko dodatkowe oświetlenie – dzięki nim stworzysz fajny klimat do wieczornego spędzania czasu z najbliższymi na sofie.

Lampy ścienne, kinkiety, reflektory, czyli oświetlenie punktowe, świetnie sprawdzą się także w wyeksponowaniu obrazów czy plakatów, które zdobią nasze ściany. W ten sposób stworzymy artystyczny klimat naszego mieszkania, kierując uwagę gości na sztukę.

Lampy podłogowe do salonu

Lampy stojące to doskonały sposób na aranżację wnętrza. Stanowią zarówno dekorację, jak i oświetlenie. Lampa podłogowa doskonale sprawdzi się do oświetlania takich obszarów, jak kącik do czytania czy miejsce do oglądania telewizji. Nada wnętrzu charakter, umożliwi relaks i wyciszenie po ciężkim dniu. W salonie lampa może stać w rogu — co optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. Lampy podłogowe mogą też zostać ustawione symetrycznie po obu stronach sofy lub u boku ulubionego fotela, w którym czytamy wieczorami. Niewątpliwą zaletą takich lamp jest ich mobilność.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry