inspiracje-kuchnia

mala-kuchnia

Mała kuchnia – pomysły i inspiracje

Kuchnia

Aranżacja małej kuchni to nie lada wyzwanie. Trzeba dokładnie zaplanować wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. Kluczowe znaczenie ma tu odpowiednie dobranie szafek kuchennych, a także odpowiednie ich rozstawienie. Poniżej podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalną kuchnię na niewielkim metrażu.

Zobacz wszystkie produkty

Zaaranżowanie małej kuchni, aby była funkcjonalna i estetyczna, bywa niełatwe. Należy dobrze przemyśleć dobór odpowiednich szafek, a także to, w jaki sposób zostaną umieszczone w przestrzeni. Warto wziąć pod uwagę także to, kto będzie korzystał z kuchni (np. osoby starsze, dzieci, osoby wysokie, niskie itp.) i jaki styl aranżacji najbardziej odpowiada domownikom.

Układ mebli w małej kuchni

W małej kuchni doskonale sprawdza się zabudowa w układzie jednorzędowym. Zanim wybierze się jednak konkretne meble kuchenne, warto zastanowić się nad najlepszym układem mebli. To pomieszczenie musi być bowiem przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Dzięki temu będzie można sprawnie przygotowywać posiłki, mając wszystko pod ręką.

Najlepiej urządzające kuchnię, kierować się ergonomią, czyli zasadą trójkąta roboczego. Jak to zrobić? Uwzględnić kolejność wykonywania czynności podczas przygotowywania potraw. Najpierw wyjmuje się produkty z lodówki oraz spiżarki, następnie czyści je/myje, a potem przystępuje do gotowania, smażenia lub pieczenia. W związku z tym trójkąt roboczy będzie miał następujące wierzchołki: lodówka, zlew i kuchenka.

Kolory w małej kuchni

Przygotowując aranżację, trzeba zwrócić uwagę zarówno na ergonomię, jak i na estetykę. Na rynku można znaleźć szeroką gamę frontów, które zaspokoją każde gusta. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom można skutecznie powiększyć optycznie małą przestrzeń. To wymaga oczywiście dobrania odpowiednich szafek kuchennych. Jasne meble z drewnianymi blatami optycznie powiększą przestrzeń. Białe fronty będą odbijały światło, a drewniane elementy nadadzą przytulności.

Stół w niewielkiej kuchni

Urządzenie miejsca do spożywania posiłków na niewielkiej przestrzeni, to zadanie trudne, ale wykonalne. Istnieje kilka praktycznych i stylowych rozwiązań pozwalających zagospodarować niewielką jadalnię nawet w takiej kuchni:

  • Zagospodarowanie blatu jako stołu – hokery ustawione przy przedłużeniu blatu kuchennego to świetny sposób na to, by stół stał się stałym elementem kuchni. W ten sposób na niewielkiej przestrzeni zyskamy wygodne miejsce do spożywania posiłków. Dodatkowo hokery nadadzą pomieszczeniu bardziej nowoczesnego charakteru.
  • Stół na granicy kuchni i kuchniau dziennego – to doskonały sposób na oddzielenie strefy kuchennej od strefy dziennej. Jaki stół wybrać do niewielkiego pomieszczenia? Najlepiej niewielkich rozmiarów i lekki, który nie zagraci i nie przytłoczy przestrzeni. Do stołu można też zamiast tradycyjnych krzeseł dostawić taborety czy hokery, które zajmą mniej miejsca.
  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry