Doniczki betonowe

Porada

Donice betonowe – zobacz, jak zrobić je samodzielnie krok po kroku

Betonowe donice od kilku sezonów wiodą prym w ogrodowych trendach. Nie ma się tu co dziwić – beton to wdzięczny i bardzo trwały materiał – odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Idealnie komponują się z przestrzeniami zaaranżowanymi w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, ale odpowiednio zaaranżowane świetnie dopełniają też bardziej tradycyjne przestrzenie. W poniższym tekście z serii Zrób to sam wyjaśniamy, jak samodzielnie zrobić donicę z betonu, jaki wybrać kształt i jak przygotować ją do sadzenia roślin.

Jak zrobić betonową donicę? – instrukcja krok po kroku

Własnoręczne wykonanie donicy betonowej to nie tylko prosty sposób na redukcję kosztów, lecz także możliwość uwolnienia energii twórczej. A do tego wszystkiego patent na bardzo atrakcyjne pojemniki na rośliny. Poniżej podpowiadamy, jak zrobić samodzielnie takie donice.

Instrumenty Meteriały niezbędne do wykonania:
 • worek mieszanka betonowej,
 • mniejsza i większa forma w takich samym kształcie, np. wiaderka po farbie do malowania,
 • olej, np. słonecznikowy, rzepakowy czy parafinowy,
 • piach,
 • rękawice ochronne,
 • łopatka lub kielnia,
 • sznurek lub taśma.
doniczka

Donica betonowa – instrukcja krok po kroku

1 krok

Wysyp worek mieszanki betonowej do pojemnika, dolej wody i dokładnie wymieszaj – dokładne proporcje znajdziesz na opakowaniu mieszkanki betonu.


2 krok

Olejem natłuść wewnętrzne ścianki mniejszej i większej formy.


3 krok

Jeszcze mokrą masę wyłóż łopatą do większej formy, tak aby zakryć dno, ok. 4 cm.


4 krok

Do środka większej formy włóż tę mniejszą – w miarę możliwości ustaw ją na środku.


5 krok

Przestrzeń między jedną a drugą formą wypełnij pozostałym betonem.


6 krok

Obciąż mniejsze wiaderko, np. kamieniem, żeby nie wypływało na wierzch z jeszcze płynnego betonu.


7 krok

Tak przygotowaną konstrukcję odstaw na kilka-kilkanaście godziny.


8 krok

Po tym czasie sprawdź, czy beton już zesztywniał. Jeśli tak, to wyjmij najpierw mniejszą, a potem większą formę.
Uwaga: Może się okazać, że większą formę będziesz musiał rozciąć, aby móc ją zdjąć.


9 krok

Twoja betonowa donica jest już gotowa! Pozostaje jeszcze trochę poczekać, aby dokładnie wyschła i wywiercić 2-3 otwory w dnie, przez które będzie odpływał nadmiar wody.


Kształty i rozmiary donic betonowych

To, jaki kształt i rozmiar przyjmie betonowa doniczka, zależy tylko od nas i naszego pomysły na aranżację z betonem w roli głównej. Możliwości jest naprawdę sporo!

Mała doniczka betonowa z posadzonymi w środku sukulentami będzie się pięknie prezentowała się łazience, większa – z zimolokusem czy fikusem – będzie świetnym akcentem w minimalistycznej sypialni czy salonie. Donice betonowe o największych gabarytach będą pięknym tłem dla trwa, iglaków, krzewów czy bambusów – dopełnią aranżację zarówno balkonów, jaki i ogrodów. Poniżej trzy inne pomysły na betonowe donice:

 • prostopadłościan – jeśli chcesz zrobić prostokątną donicą, musisz wylać betonową masę do prostokątnej drewnianej skrzyni lub pudła z grubego kartonu, a potem zatopić w nim mniejszą skrzynię lub karton, otrzymasz prostokątne donice betonowe;
 • sześcian – jeśli chcesz zrobić kwadratową donicę, musisz wylać betonową masę do kwadratowej drewnianej skrzyni lub pudła z grubego kartonu, a potem – analogicznie jak powyżej – zatopić w nim mniejszą skrzynię lub karton, otrzymasz kwadratowe donice betonowe;
 • misa – jeśli chcesz zrobić donicą w kształcie misy, musisz wylać betonową masę do szklanej lub plastikowej misy, a potem zatopić w niej mniejszą misę, otrzymasz w ten sposób donice betonowe w kształcie misy.

Jak sadzić rośliny w betonowych doniczkach?

Jak sadzić rośliny w donicach z betonu? Tak jak wszystkie pojemniki na rośliny, betonowe donice wymagają właściwego wypełnienia, tzn.:

 • Izolacja donicy – Jeśli w betonowej donicy na balkonie czy w ogrodzie ma rosnąć roślina wieloletnia, trzeba ją zabezpieczyć przed mrozem i upałami. W jaki sposób? Wykładają jej boki materiałem izolacyjnym, np. styropianem.
 • Drenaż – Zanim posadzimy rośliny, warto również zadbać o jej odpowiedni drenaż. Dno wysypane kilkucentymetrową warstwą keramzytu, żwir czy nawet poruszonego betonu, sprawi, że nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpływać z donicy.
 • Podłoże – Ostatni etap to wypełnienie donicy odpowiednim dla danej rośliny podłożem. Decydując się na posadzenie konkretnych roślin, warto poznać ich specyficzne wymagania, i dopasować pH gleby – inne wymagania będzie miała hortensja, rododendron czy kalina, a inne bez, wrzos czy bambus.
 • Zamów i odbierz
 • Sprawdź dostępność w markecie
 • Szeroki wybór produktów
Do góry