Jednym z najważniejszych elementów wpływających na postrzeganie naszej posesji jest ogród, o który trzeba dbać przez niemal cały rok. Prace związane z pielęgnacją przydomowej działki znaczenie ułatwiają nam specjalne narzędzia ogrodnicze. Jednym z nich jest glebogryzarka, która pomaga znacząco skrócić czas pracy.
Glebogryzarka – jak używać?
Glebogryzarki to urządzenia, które spulchniają glebę, przygotowując ją pod zasiew lub nadchodzące mrozy. Kiedy najlepiej użyć glebogryzarki? Jest to narzędzie, które przyda nam się wiosną i jesienią. Przed przystąpieniem do prac koniecznie należy sprawdzić, czy wszystkie części są dobrze zamocowane i nie są uszkodzone. Naszą pracę należy także uzależnić od pogody. Pamiętajmy, że glebogryzarka ogrodowa może pracować w wilgotnej ziemi, jednak nie podczas deszczu. Temperatura również nie powinna być za niska, aby ziemia nie była twarda. Należy zadbać także o teren, który zamierzamy spulchnić. Musimy oczyścić go z wszelkich przeszkód – kamieni, śmieci, gałęzi – oraz sprawdzić czy na ziemi lub pod jej powierzchnią nie biegną kable lub rury. Po wykonanej pracy glebogryzarkę należy dokładnie wyczyścić i ponownie sprawdzić, czy żadna z części nie jest poluzowana.
Kiedy glebogryzarka spalinowa?
Glebogryzarki spalinowe to wytrzymałe sprzęty, które poradzą sobie nawet w trudnych warunkach. Wykorzystywane są więc na dużych działkach oraz do twardej zbitej ziemi. Są też świetnym rozwiązaniem w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Brak kabla zapewnia dużą mobilność i wygodę pracy. Glebogryzarka spalinowa wyposażona jest w spalinowy silnik o dużej mocy, dzięki któremu praca jest bardzo wydajna. Glebogryzarka ogrodowa spalinowa jest w stanie przekopać ziemię dużo głębiej niż inne glebogryzarki. Jest jednak bardzo głośna i wydziela spaliny, co stanowi jej największe wady.
Jaka glebogryzarka?
Na rynku dostępne są glebogryzarki do ogrodu w różnych cenach i od różnych producentów. Aby wybrać taką, która całkowicie będzie spełniała nasze oczekiwania, musimy przeanalizować potrzeby i zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest moc silnika, od którego zależy efektywność naszej pracy. Duża moc przyda się przede wszystkim na dużych działkach oraz do wyjątkowo twardej i zbitej ziemi. Glebogryzarka spalinowa do ogrodu powinna posiadać także odpowiednio dobraną szerokość urządzenia roboczego. Na niewielkich powierzchniach sprawdzą się urządzenia o szerokości 40 cm, np. glebogryzarka spalinowa Lider. Do dużych terenów warto wybrać urządzenie z szerokością roboczą powyżej 50 cm, np. glebogryzarka spalinowa URSUS, która znacząco skróci czas pracy. Niektóre glebogryzarki ogrodowe wyposażone zostały w napęd na koła, który znacząco podnosi komfort pracy i ją ułatwia. Glebogryzarka z napędem świetnie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy to kobieta ma zostać jej operatorem. Jeżeli natomiast nasza glebogryzarka na działkę ma spełniać także inne funkcje (aeratora, wertykulatora, pługa, odśnieżarki, obsypnika), należy zwrócić uwagę na położenie urządzenia roboczego. Powinno ono być zamontowana z przodu i posiadać możliwość wymiany części.
UWAGA - po zmianie marketu produkty w koszyku, na liście zakupów oraz porównywane produkty zostaną zresetowane.