Jaki traktor ogrodowy wybrać?

17-jaki-traktor-ogrodowy-wybrac

Koszenie dużego trawnika to nie lada wyzwanie. Nawet entuzjaści, którzy uwielbiają tę czynność, przyznają, że jest to zajęcie męczące i pracochłonne. Traktor ogrodowy ułatwi i uprzyjemni to zadanie.

1. Czym jest rider, a czym traktor ogrodowy? 2. Dodatkowe funkcje ułatwiające pracę
3. Serwisowanie i bezpieczeństwo

1. Czym jest rider, a czym traktor ogrodowy?

Rider to tzw. kosiarka samojezdna, czyli duża kosiarka z siedziskiem. Noże tnące są umieszczone z przodu, co umożliwia widzenie pola pracy. Dzięki temu takie kosiarki sprawdzają się w ogrodach, w których jest sporo zakamarków, narożników lub innych przeszkód. Ridery są zwrotne i mają mały promień skrętu.

Traktory ogrodowe to sprzęt przeznaczony głównie na otwarte, duże przestrzenie. Noże umiejscowione są pod spodem, przez co trudno o precyzję przycinania przy drzewach, krzewach czy pod ławkami. Na rynku dostępne są też tzw. kosiarki ZHT, czyli o zerowym promieniu skrętu. Ze względu na dużą wydajność i szybkość cięcia przeznaczone są do profesjonalnego użytku na bardzo dużych terenach.

Wybór odpowiedniego sprzętu powinien być podyktowany naszymi potrzebami, a więc przede wszystkim wielkością trawnika i rodzajem terenu. Jeśli nasz teren jest duży, płaski, z niedużą liczbą drzew i krzewów, wybierz model posiadający szerokie noże (np. powyżej 1m). Jeśli trawnik jest spory, ale jest na nim dużo dodatkowych „przeszkód”, zdecyduj się na model, który posiada większą liczbę mniejszych noży. Wtedy przycinanie trawnika będzie bardziej precyzyjne. Teren pagórkowaty wymaga napędu na cztery koła. Przy zakupie traktorka do ogrodu zwróć też uwagę na moc silnika i zużycie paliwa.

2. Dodatkowe funkcje ułatwiające pracę

Dodatkowe akcesoria i funkcje są bardzo przydatne. Jedną z ważniejszych jest możliwość regulacji wysokości skoszonej trawy i dostosowania jej do rodzaju murawy oraz funkcji, jaką ma ona spełniać. Ale ważne jest także to, co dzieje się z trawą po skoszeniu. Czy wyrzucana jest na bok, czy do tyłu? Istnieje także możliwość zamontowania kosza oraz mielenia trawy (system mulczujący) i rozsypywania jej jako naturalnego nawozu. Trawa nierozdrobniona nie może zalegać na murawie – musi zostać zebrana ręcznie. W niektórych traktorach zamontowany jest system, który pozwala na utrzymanie równego kierunku jazdy.

Do traktora ogrodowego można dokupić dodatkowe, przydatne akcesoria, np. pług do odgarniania śniegu lub szczotkę walcową, która pozwala zarówno odśnieżać, jak i zamiatać, aerator, zbieracz do liści, piaskarkę lub rozsiewacz nawozu. Czasem przydaje się także dodatkowa przyczepka, która pozwala na przewożenie urządzeń, narzędzi ogrodowych lub warzyw i owoców. Bardzo przydatne jest przednie światło, pozwalające na pracę po zmroku. Przy zakupie sprawdź też wygodę fotela – po kilku godzinach pracy docenisz ten drobny szczegół.

3. Serwisowanie i bezpieczeństwo

O każdy sprzęt ogrodowy trzeba dbać i traktor nie jest tu wyjątkiem. Odpowiednie i regularne serwisowanie pozwoli cieszyć się sprzętem przez długie lata. Ze względu na dość skomplikowaną budowę, proces ten jest dosyć czasochłonny. Jeśli zabierasz się za to samodzielnie, na początku zadbaj o silnik traktora ogrodowego: przynajmniej raz w roku, przed rozpoczęciem nowego sezonu, niezbędna jest wymiana oleju silnikowego i wszystkich filtrów. Przed zimą usuń akumulator, bo istnieje ryzyko, że niska temperatura spowoduje wyładowanie baterii. Nasmaruj też wszystkie łożyska, dźwignie i cięgna. Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu i konserwacji noży tnących.

Przy użytkowaniu traktora ogrodowego lub ridera nie zapomnij o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ze względu na to, że porusza się on dosyć szybko i głośno, musisz zwrócić szczególną uwagę na dzieci i zwierzęta domowe. Warto nosić też okulary ochronne i nauszniki, bądź zatyczki chroniące przed nadmiernym hałasem. Zwróć też uwagę na leżące w trawie przedmioty: zabawki, kamienie lub gałęzie.  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry