Kosiarka ogrodowa - jaką kosiarkę kupić do ogrodu

kosiarka3

W każdym domu, niezależnie od wielkości posiadanego trawnika, powinna być dobra kosiarka ogrodowa. Będą one różnić się, co do mocy, rozmiarów, a nawet napędu – w zależności od wymagań (rodzaju i powierzchni) terenu, na którym sprzęt będzie używany. W niniejszym poradniku piszemy o tym, jakie rodzaje kosiarek mamy do wyboru i jak dopasować odpowiednią kosiarkę do danego trawnika.

Nie jest żadną tajemnicą, że regularne koszenie trawnika jest kluczem do utrzymania go w należytej kondycji. Regularne przycinanie trawy sprzyja intensywnemu wzrostowi oraz krzewieniu, zbyt rzadkie może z kolei odbić się na całej estetyce trawnika. Koszenie w ogóle jest pewnym rytuałem – trzeba wiedzieć, kiedy należy przyciąć trawę po raz pierwszy, jak nisko ustawić ostrza, jak regularnie kosić trawnik w sezonie, w końcu - jakiego sprzętu używać.

Dlatego warto zaopatrzyć się w solidną i efektywną kosiarkę ogrodową, która nie tylko dobrze spełni swoje zadanie, ale będzie spełniała je przez kolejne sezony. Podpowiadamy, jaki sprzęt jest dostępny na rynku i co wybrać do konkretnego rodzaju trawnika.

1. Pilarka elektryczna 2. Pilarka spalinowa
3. Bezpieczeństwo pracy

1. Pilarka elektryczna

Do jej największych zalet należy wygoda obsługi. Pilarka elektryczna sprawdza się zwłaszcza w przydomowych ogrodach, gdzie jest stały i bliski dostęp do źródła prądu. Z powodzeniem zastąpi piłę ręczną. Można jej także używać w pomieszczeniach, gdyż nie emituje spalin. Piła łańcuchowa elektryczna sprawdzi się więc także w pracy w stodole lub w przydomowym warsztacie. Pilarki elektryczne są zazwyczaj stosunkowo lekkie i komfortowe w obsłudze. Ich waga zależy od modelu i waha się zazwyczaj pomiędzy 3,5-6 kg. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą regularnie przycinać drzewa i krzewy lub przygotować drewno na opał. W porównaniu do ich spalinowych odpowiedników są stosunkowo ciche (zazwyczaj ok. 96-107 dB). Dzięki łatwej obsłudze, przy zastosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, mogą być używane przez amatorów.

Jakie mają wady? Do największych należy zdecydowanie mniejsza moc, niż w pilarkach spalinowych. Zazwyczaj jest to nie więcej niż 2,5 kW. To sprawia, że nadają się raczej do prac przydomowych, niż do bardziej profesjonalnego użytku. Ograniczeniem jest też konieczność podłączenia do gniazdka lub ewentualne korzystanie z przedłużaczy. Jej zasięg jest więc ograniczony. Przy pracy trzeba także uważać, aby przez przypadek nie przeciąć kabla.

2. Pilarka spalinowa

To sprzęt do zadań specjalnych, zwłaszcza w terenie. Silnik, zasilany benzyną i olejem, jest zazwyczaj dwusuwowy i posiada sporą moc. I to jest ich główna zaleta: szybkość i siła. Poza tym pilarki spalinowe to praktyczne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma łatwego dostępu do prądu: w ogrodach, sadach i innych miejscach na świeżym powietrzu. Piły łańcuchowe spalinowe mogą pociąć drewno o sporej średnicy, a długość prowadnicy jest uzależniona od mocy silnika i typu urządzenia.

Pilarki spalinowe mogą stanowić spore wyzwanie dla niewprawnych i początkujących użytkowników. Pierwszym jest przygotowanie właściwego paliwa, czyli mieszanki benzyny i oleju. Nieprawidłowe proporcje mogą prowadzić do zatarcia i uszkodzenia silnika, którego naprawa bywa kosztowna. Drugim jest prawidłowe i regularne czyszczenie filtra. Trudność może sprawić również sam rozruch silnika oraz utrzymanie go na właściwych obrotach. Są to urządzenia ciężkie (3-10kg), a więc mniej komfortowe w obsłudze, niż pilarki elektryczne. Do wad można zaliczyć hałas, jaki generują (nawet do 120dB), oraz zanieczyszczanie powietrza poprzez emitowanie spalin.

3. Bezpieczeństwo pracy

Bez względu na to, jaki rodzaj pilarki wybierzemy, warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze, należy zawsze używać odzieży ochronnej i okularów. Ubranie powinno posiadać wkładki anytprzecięciowe. Należy również pamiętać o ochronie stóp, które najbardziej narażone są na urazy. Wskazane jest używanie rękawic.

Warto pamiętać także o zasadach obsługi pilarki. Zawsze trzymamy ją w obu dłoniach, łapiąc jedną ręką za przedni uchwyt, a drugą za tylny. Na bezpieczeństwo wpływa również odpowiednie, czyli zgodne z jej przeznaczeniem, użytkowanie i regularne konserwowanie.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry