Jakie ściany w kuchni wybrać?

wstepniak

Remont kuchni najczęściej związany jest z odświeżeniem ścian. Czy lepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, czy może „apetyczna” fototapeta? Dowiedz się, jakie materiały są najlepsze do ułożenia na ścianach w kuchni.

Jak wiele czasu spędzamy w kuchni? Biorąc pod uwagę popularność programów kulinarnych – coraz więcej. I dotyczy to również mężczyzn! W funkcjonalnej i ładnej kuchni czas mija o wiele przyjemniej.

Odpowiednio dobrane kolory ścian w kuchni to nie tylko kwestia estetyki. Barwy przecież wpływają na nastrój. Przykładowo kolor jasnopomarańczowy wzmaga apetyt, ciepła żółć koi zmysły, zaś jasna i ciepła zieleń relaksuje. A co z trwałością kolorów w kuchni? Spokojnie. Wybór materiałów o wyższej odporności na wodę i parę wodną, tłuszcze spożywcze i zanieczyszczenia jest bardzo szeroki. Gotowanie ze znajomymi i śniadania będą czystą przyjemnością.

farba

Farba do kuchni?

Kiedy remontujesz kuchnię, masz do wyboru wiele możliwości ozdobienia ścian. Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym sposobem są farby. Jednak – jak przyznają eksperci – lepiej, abyś zastosował je na powierzchniach oddalonych od np. chlapiącego miksera lub pryskającej tłuszczem patelni. Ale nawet, jeśli zdarzy ci się zabrudzić ściany, możesz je po prostu... wyczyścić. W marketach OBI znajdziesz bowiem wiele różnych farb, które pięknie będą się prezentować w kuchni, a dodatkowo sa odporne na zmywanie i szorowanie. Może to być farba o kolorze białym, np. Dekoral Do Kuchni i Łazienek Śnieżnobiała, PPG Deco Polska, jasnożółtym, np. Dulux Kitchen and Bathroom, wykończenie matowe lub satynowe, Akzo Nobel Decorative lub limonkowym Beckers Designer Kitchen and Bathroom, wykończenie matowe, Tikkurila Polska. Te same farby użyte do ścian stosuje się też do sufitu.

czyste sciany

Czyste, piękne ściany

O ile kolor sprzętów AGD oraz mebli możesz dobierać dowoli, kierując się własnym gustem, o tyle ściany powinny być równie piękne jak praktyczne. Co to oznacza? Wybieraj materiały wytrzymałe i odporne na „ciężkie” kuchenne warunki. Sprawdzą się tutaj płytki ceramiczne w różnych wymiarach np. 10x10 cm Salisa, Opoczno, 25x40 cm Flare, Arte lub 25x60 cm Concret, Ceramika Color.

Najczęściej uzupełnione są o dekoracje nawiązujące do przygotowania posiłków np. coctails, kawa, Ceramika Color lub z motywami owoców np. lemon, apple, Ceramika Color, płytki ceramiczne, kamień naturalny i szkło. Tego rodzaju płytki będą idealnie współgrały z beżowym zlewozmywakiem granitowym Isao, Marmorin.

Pokrewnym i równie efektownym materiałem na ściany w kuchni jest kamień naturalny – świetne uzupełnienie rustykalnych kuchni.

szklo

Szkło w kuchni

Rekordy nowoczesności bije jednak szkło. Nie tylko jest łatwe do utrzymania w czystości, wygląda świetnie, a do tego optycznie powiększa małe przestrzenie. Do wyboru – w marketach OBI – masz różne rodzaje: szkło piaskowe, mleczne, kolorowe, z ornamentami lub przezroczyste, pod którym możesz położyć tapetę  – lub nawet fototapetę. Uzupełnieniem intrygującego wykończenia ścian może być np. Bravo, wertykalny okap ścienny, szkło czarne, Maan, który będzie współgrał ze szkłem nad blatem.

Jeśli chcesz mieć piękne ściany w kuchni, a dodatkowo nie martwić się plamami – wybieraj materiał wykończeniowy świadomie. A asortyment w marketach OBI sprawia, że zawsze dopasujesz wszystko do własnych upodobań.

Skyscraper
Skyscraper