Twój mały, wielki salon

powiekszanie_salonu_576x178

Masz mały salon, ale chciałbyś, żeby wyglądał na znacznie większy? Jest to możliwe! Na dodatek nie wymaga wielkich wysiłków i specjalnych umiejętności. Wystarczy zastosować kilka trików. Dowiedz się, w jaki sposób powiększyć optycznie salon.

Piękne i przestrzenne wnętrza w domu lub mieszkaniu – to ideał, do którego większość z nas dąży. Nawet jeśli nie możesz cieszyć się z kilkudziesięciome-trowego salonu, możesz stworzyć jego namiastkę. Wystarczy, że zastosujesz kilka trików, które optycznie powiększą dowolne pomieszczenie. A wszystkie niezbędne materiały remontowe znajdziesz oczywiście w marketach OBI.

sciany_568x170

Ściany maluj jasnymi kolorami

Najprostszym sposobem powiększenia salonu jest oczywiście usunięcie ściany i „otwarcie” kuchni. Wówczas zyskasz co najmniej kilka metrów kwadratowych przestrzeni. Nie zawsze jednak taki sposób działania jest możliwy. Ale zawsze możesz pomalować ściany na jasny kolor, przez co osiągniesz zbliżony efekt. Niemożliwe? A jednak. Potwierdzają to eksperci i zachęcają do zastosowania jasnych kolorów – bieli, błękitów, jasnych odcieni szarości. Może to być np. farba akrylowa OBI Design Color, w jednym z 32 kolorów. Specjaliści dodają, że podczas projektowania wnętrza możesz wykorzystać ciemniejsze barwy, ale tylko do wybranych elementów, np. półek na książki, dużych i symetrycznych regałów lub drobnych bibelotów. Wówczas będą się one odróżniały od całości.

W trakcie planowania kolorystyki salonu, który jest dość niski, możesz zastosować jeszcze jeden trik. Jeżeli wybrałeś – zgodnie ze swoim gustem – ciemniejsze ściany, wówczas sam sufit pomaluj na biało lub w zdecydowanie jaśniejszym odcieniu koloru głównego. Możesz również dodatkowo wykonać około 10-centymetrowy pasek jaśniejszego koloru na samej górze ściany.

podloga_568x170

Jaka podłoga i meble w małym salonie

Chcąc powiększyć mały salon, nie zapominaj o odpowiednim doborze koloru podłogi. Aby uzyskać wrażenie przestrzeni, zdecyduj się na kolor współgrający z barwą ścian. Możesz przykładowo zastosować jasne panele podłogowe, np. Comfort Nordic dąb saegerau jasny, marka własna OBI lub wykładzinę dywanową Ivano, Chemifarb. Wówczas całe pomieszczenie będzie spójne i przyjemnie duże dla oka.

Wykańczając mały salon, na pewno staniesz przed dylematem, jakie meble dobrać. Rozwiązanie jest proste. Decyduj się na modułowe systemy lub pojedyncze komody, które uzupełniać będą niewysokie meble na nóżkach. Ponadto ustaw je tak, aby w centrum salonu było dużo miejsca do swobodnego przemieszczania się.

Stonowane kolorystycznie powinny być również drobne dodatki np. lampka lub lampa stojąca, wazon czy stolik kawowy.

Unikaj ciężkich, dużych i ciemnych mebli. Jeżeli jednak chcesz mieć meble stanowiące zdecydowany akcent kolorystyczny w pomieszczeniu, postaraj się wybrać jeden duży mebel, np. regał na całą ścianę, który swoją symetrią będzie kontrastował z resztą wystroju. Kolorystycznym akcentem w pomieszczeniu może być też barwna narzuta satynowa, Eurofirany.

fototapety_568x170

Lustra i fototapety – zdecydowanie tak

Urządzając mały salon, powinieneś zadbać o jego odpowiednie doświetlenie. Zatem niezbędne będą przejrzyste firanki oraz jasne zasłony, np. Victor, UNIGLOB. Możesz także zamontować w oknach lekkie rolety, które będą „wpuszczały” dużo światła.

Eksperci zdecydowanie polecają jeszcze jeden element wystroju, który znajdziesz w marketach OBI. Chodzi o lustra, które idealnie nadają się do powiększania optycznego każdej przestrzeni. Najlepiej, aby lustro było jak największe i umieszczone np. w rogu salonu. Duże lustro będzie świetnie odbijać światło i dodatkowo powiększy pomieszczenie.

Bardzo przydatne w projektowaniu małego salonu są również fototapety z przestrzennymi motywami, np. plaży czy morza. Wchodząc do salonu, w którym na ścianie znajduje się takie zdjęcie, będziesz miał wrażenie, że pokój jest większy. W marketach OBI masz duży wybór fototapet, które możesz zamówić z katalogów.

Projektowanie małego salonu w ten sposób, aby wydawał się duży, nie jest trudne. Wystarczy zastosować się do porad specjalistów – w tym Doradców Ekspertów OBI.

 

Projektowanie małego salonu w ten sposób, aby wydawał się duży, nie jest trudne. Wystarczy zastosować się do porad specjalistów – w tym Doradców Ekspertów OBI.

Skyscraper
Skyscraper