Zadbaj o kwiaty doniczkowe

rosliny_otwarciowe_568x170

Pielęgnacja kwiatów pokojowych podczas zimy

Kwiaty pokojowe zimą wymagają nieco większej uwagi niż w pozostałych miesiącach w roku. Poznaj zasady pielęgnacji kwiatów, aby bez problemu przetrwały zimę.

 

Kiedy za oknem jest mróz i śnieg, starasz się, aby w pomieszczeniach było ciepło i przytulnie. Może to mieć jednak nieodpowiedni wpływ na rośliny doniczkowe, które posiadasz w domu czy mieszkaniu. W marketach OBI możesz skorzystać z pomocy Doradcy Eksperta i zaopatrzyć się w produkty, które wspomogą rośliny w zimowym czasie.

rosliny_podlewanie_160x106

Ile wody potrzebują zimą kwiaty doniczkowe?

Kwiaty zimą źle znoszą wysuszanie powietrza, zmniejszenie ilości dostępnego światła oraz małą wilgotność. Część z nich samoczynnie przestawia się na tryb ograniczonej wegetacji. Dlatego warto skonsultować z Doradcą Ekspertem OBI, czy konkretne rośliny możesz podlewać w taki sam sposób jak w ciągu reszty roku. Zazwyczaj jednak - co podkreślają eksperci - należy dostarczać mniej wody roślinom. W innym przypadku korzenie i łodygi mogą zacząć gnić. Jeżeli nie wiesz, ile dokładnie wody dostarczyć, możesz w marketach OBI kupić specjalne systemy do podlewania, np. automatyczną konewkę firmy LUX. Możesz również przygotować zbiorowe skupiska roślin. Do tego przyda się duża donica, np. ceramiczna lub plastikowa, do której nasypiesz żwir ogrodniczy, a następnie wlejesz wodę. Później kilka doniczek wstaw do tej dużej donicy, a kwiaty będą same pobierać wilgoć.

Ponadto należy dość często wykonywać czynności, które zazwyczaj wydają się odgrywać rolę wyłącznie estetyczną. Chodzi o zraszanie i mycie liści. Jednak rzeczywisty efekt tych działań polega na tym, że usuwają kurz oraz zabrudzenia, jednocześnie obniżana jest temperatura roślin oraz zwiększana wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu. Aby wykonać to poprawnie, najlepiej kup w markecie OBI zraszacz.

rosliny_oswietlenie_160x106

Odpowiednie światło i zasady nawożenia roślin zimą

Krótkie zimowe dni są dość dużym utrudnieniem w wegetacji roślin. Powinieneś więc zadbać o to, żeby kwiaty miały jak najdłuższy dostęp do promieni słonecznych. Uważaj jednak, abyś jednocześnie nie naraził roślin na wysuszenie. Naturalnym odruchem jest bowiem postawienie kwiatów na parapecie. Pod nimi zazwyczaj są jednak zamontowane grzejniki, które wytwarzają bardzo dużo ciepła. Dla utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu możesz zamontować na grzejnikach nawilżacze powietrza.

A co z nawożeniem? Zdecydowanie powinieneś zrezygnować z tych mieszanek, które mają w swoim składzie dużo azotu oraz są przeznaczone do wiosennej lub letniej aury. Wówczas bowiem rośliny zamiast rosnąć, będą obumierać. W marketach OBI możesz wybrać specjalne zimowe mieszanki odżywcze Florovit Grupy Inco, lub nawozy zimowe firmy Scotts, bądź skonsultować się z Doradcą Ekspertem.

 

Zimowy okres wymaga poswięcenia trochę uwagi naszym roślinom. Jeżeli jednak zapewnisz im teraz odpowiednie warunki, będziesz miał piękne kwiaty wiosną.

Skyscraper
Skyscraper