Jak odpowietrzyć grzejnik?

568x170_odpowietrzanie_glowne

Gdy za oknem szaro i zimno, każdy marzy o przytulnym, ciepłym wnętrzu. Niestety, czasem jest to niemożliwe, ponieważ grzejniki są zapowietrzone. Dowiedz się, jak samodzielnie je odpowietrzyć.

Coraz chłodniejsze dni sprawiają, że doceniamy ciepło w domu. Co jednak zrobić, gdy mimo tego, że sezon  grzewczy jest w pełni to grzejnik nie działa, ponieważ jest zapowietrzony. Nie trzeba nikogo wzywać  – możesz samodzielnie go odpowietrzyć.

160x106_grzejnik

Dlaczego grzejnik się zapowietrza?

W instalacji centralnego ogrzewania znajduje się ciepła woda, która cyrkuluje pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki temu panuje w nich optymalna temperatura. Do instalacji c.o. może jednak dostać się powietrze. To efekt dyfuzji, czyli przenikania powietrza przez małe nieszczelności w rurach. Wówczas grzejnik oddaje znacznie mniej ciepła do otoczenia, a w efekcie Ty i Twoja rodzina możecie marznąć.

160x106_odpowietrzanie1

Zadbaj o odpowiednie narzędzia do odpowietrzania

Zanim przystąpisz do odpowietrzania, w marketach OBI możesz kupić niezbędne narzędzia. W zależności od rodzaju grzejnika będziesz potrzebował albo klucza do odpowietrzania kaloryferów firmy LUX, albo ręcznego odpowietrznika do grzejników ½” firmy Invena. Jeśli nie jesteś pewien, który wybrać – skorzystaj z pomocy Doradcy Eksperta OBI.

  • Sed non libero ut ligula convallis rhoncus a ut enim

    Sed non libero ut ligula convallis rhoncus a ut enim. Vestibulum a orci metus. Aliquam iaculis imperdiet molestie. Nullam sollicitudin, mi vel aliquet aliquam, dolor eros malesuada eros; id pulvinar mi enim vitae purus. Praesent non nibh tellus. Vestibulum ut tincidunt felis. Integer eget sapien massa, sit amet posuere enim.
160x106_grzejnik2

KROK PO KROKU: jak odpowietrzyć grzejnik?

Krok 1: Ustaw głowicę termostatyczną w pozycji zamkniętej.

Krok 2: Zlokalizuj spust odpływowy, czyli mały otwór na kołnierzu śruby odpowietrznika.

Krok 3: Podstaw naczynie, do którego zbierzesz wypływającą wodę.

Krok 4: Odkręć kluczem lub odpowietrznikiem ręcznym zawór.

Krok 5: Poczekaj, aż woda przestanie płynąć.

Krok 6: Zakręć odpowietrznik.

Krok 7: Ustaw głowicę termostatyczną na odpowiedni poziom.

Aby uniknąć tego problemu w przyszłości, możesz w marketach OBI kupić automatyczny odpowietrznik grzejnikowy firmy Invena.

Urządzenie to jest dodatkowo montowane w najwyższym punkcie grzejnika i samodzielnie usuwa zbędne powietrze.

Musisz jednak pamiętać, że odpowietrznik występuje w dwóch wersjach: prawej i lewej, co jest uzależnione od zastosowanego w grzejniku gwintu.

Odpowietrzanie grzejników jest łatwe. Musisz mieć tylko odpowiednie narzędzia, które możesz kupić w marketach OBI.

Skyscraper
Skyscraper