Zagłówek do łóżka z szafką nocną

568x170_zaglowek_glowne

Jeżeli brakuje Ci miejsca u wezgłowia łóżka, możesz samodzielnie wykonać zagłówek. W ten sposób zyskasz w sypialni oryginalny i użyteczny mebel.

Dodatkowe miejsce w sypialni zawsze się przyda. Jeżeli nie chcesz wstawiać szafki nocnej, zdecyduj się na zagłówek, który można samodzielnie wykonać. W marketach OBI znajdziesz wszelkie niezbędne materiały oraz fachowe doradztwo.

160x106_zaglowek2

KROK 1: Wymierz przestrzeń za łóżkiem

Projektując wnętrza pomieszczeń, każdy stawia zarówno na styl danego wnętrza, jak również na jego absolutną funkcjonalność. Nie inaczej jest w sypialni, w której zagłówek łóżka podnosi komfort użytkowania, a jednocześnie może pełnić funkcję szafki nocnej. Dodatkowo uchroni on ściany przed zabrudzeniem, a także – jeżeli twoje łóżko nie ma wbudowanego zagłówka – poduszki przed spadaniem na ziemię.

Aby wykonać taki zagłówek, powinieneś dokładnie zmierzyć przestrzeń, jaką możesz wykorzystać. Jeżeli masz mało miejsca za łóżkiem, wówczas zdecyduj się na wąską szafkę. Jeżeli bez strat na komunikacji w pomieszczeniu możesz odsunąć łóżko od ściany, wtedy można zdecydować się na nieco szerszą opcję. W obu przypadkach sposób wykonania jest taki sam, a efekt Twojej pracy to zagłówek, będący zarazem szafką nocną z wysuwanymi półkami.

  • KROK 2: Wykonanie projektu

    Mając już wymiary wnęki, możesz przystąpić do wykonania projektu. W tym celu możesz skorzystać z pomocy Doradcy Eksperta w marketach OBI, który powie Ci z jakich materiałów najlepiej zrobić zagłówek. Możesz bowiem wykonać ten mebel ze sklejki drewnianej. W OBI znajdziesz sklejki liściaste wodoodporne lub suchotrwałe o grubościach od 4 do 21 mm (Biuro Styl). Możesz zastosować również płyty wiórowe laminowane białe o gr. 18 mm (Kronospan) lub w innych pasujących kolorach (w OBI dostępna jest szeroka gama kolorystyczna).
160x106_zaglowek1

KROK 3: Kompletowanie materiałów dodatkowych

Korzystając z pomocy Doradcy Eksperta, uzyskasz dokładne wymiary i będziesz mógł zlecić precyzyjne docięcie poszczególnych materiałów w stolarni w marketach OBI. Nie zapomnij również o dobraniu dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Chodzi m.in. o małe kółka do mebli Lux lub Hettich oraz uchwyty do szuflady Gamet lub Hettich, ale także kątowniki Lux lub Gah Alberts, jeżeli będziesz mocował zagłówek do ściany.

  • KROK 4: Wykonanie i wykończenie zagłówka

    Pierwszą czynnością będzie wykonanie podstawowego szkieletu. Może on być bezpośrednio przymocowany do ściany. Musisz zatem połączyć dwie główne – górną oraz czołową – płyty, np. za pomocą polimerowego kleju do drewna marki Soudal lub Express Pattex marki Henkel oraz kątowników, które dodatkowo wzmocnią strukturę. Po ich stabilnym połączeniu musisz przykręcić szkielet do ściany. Następną czynnością jest wykonanie wysuwanych półek. Aby połączyć przycięte w stolarni marketów OBI płyty, wykonaj wiertarką otwory, nałóż do środka kleju do drewna i dodatkowo wbij do środka drewniane kołki. Pamiętaj, aby kołek wystawał kilka centymetrów i był idealnie dopasowany.

    Ostatnim etapem prac jest zamontowanie uchwytów oraz kółek, które zapewnią bezproblemowe wysuwanie półek wewnętrznych.

    Wykonanie oryginalnego i niezwykle praktycznego zagłówka do łóżka, który będzie również służył jako szafka nocna, jest proste. Każdy – nawet początkujący majsterkowicz – poradzi sobie z tym zadaniem. Szczególnie, jeśli odwiedzi markety OBI, gdzie skompletuje wszystkie niezbędne materiały oraz uzyska fachową pomoc.

Skyscraper
Skyscraper