Wymiana drzwi wewnętrznych w domu

568x170_drzwi_glowne

W nowym domu lub w starym mieszkaniu zawsze potrzebne są sprawne i estetyczne drzwi wewnętrzne. Jeżeli wymagają one wymiany, nie musisz zamawiać ekipy remontowej. Możesz tę czynność przeprowadzić własnoręcznie.

 

Na co dzień zazwyczaj nie zwracasz na nie uwagi, ponieważ są – tak samo jak okna – integralną częścią każdego wnętrza. Jednak stają się zauważalne, kiedy skrzypią, zacinają się lub pękają. Chodzi o drzwi wewnętrzne, bez których żadne mieszkanie czy dom nie jest kompletny. Jeśli nadejdzie czas, aby wymienić drzwi, nie musisz szukać pomocy u fachowca. Bez problemu możesz zrobić to samodzielnie.

160x106_drzwi

Wymiana drzwi wewnętrznych: prace przygotowawcze

Pierwszą czynnością, jaką musisz przeprowadzić, jest podjęcie decyzji, jakie drzwi są Ci potrzebne. W marketach OBI znajdziesz wiele dostępnych modeli i typów drzwi. Mogą to być drzwi jednolite drewniane, np. skrzydło pełne Istria z przeszkleniami, skrzydło szklone Tryplet, Radex, w okleinie naturalnej tzn. fornirowane np. skrzydło Sempre Inserto, Polskone, a także z płyt drewnopochodnych producenta Classen lub Masonite. Jednocześnie musisz pamiętać o dokładnym wymierzeniu drzwi, które masz obecnie oraz wnęki, na której osadzona jest ościeżnica. Najprościej bowiem jest kupić drzwi o identycznych rozmiarach do tych, które posiadasz w tej chwili. Wówczas można nawet skorzystać z zamontowanych w ościeżnicy zawiasów. A cała wymiana drzwi ograniczy się do zdjęcia starego i założenia nowego skrzydła drzwi.

Rzecz jasna, pod warunkiem, że ościeżnica będzie w dobrym stanie. Inaczej – musisz dobrać odpowiednią ościeżnicę, która nie jest standardowym wyposażeniem fabrycznym. W celu idealnego wyboru najlepiej skorzystaj z pomocy Doradcy Eksperta w marketach OBI.

160x106_drzwi_klamka

Wymiana drzwi wewnętrznych: pamiętaj o ościeżnicach i zamku!

Jeżeli chcesz lub musisz zmodyfikować dotychczasowy typ drzwi oraz ościeżnicy, wówczas będziesz miał do czynienia z nieco bardziej skomplikowaną sytuacją. Dlaczego? W starym budownictwie lub w blokach z tzw. wielkiej płyty wnęki na drzwi zazwyczaj miały szerokość 70 cm, obecnie zaś standardem (oraz zgodnie z wymogami prawa) jest 80 cm. To oznacza, że wymiana drzwi będzie również zakładała wymianę ościeżnic. Jej wybór np. ościeżnica stała tzn. blokowa lub o regulowanej szerokości (opasającej mur) lepiej skonsultować z Doradcą Ekspertem w marketach OBI.

Montaż ościeżnic nie jest trudny, ale wymaga dokładności i solidności. Musisz bowiem dokładnie zdemontować starą ościeżnicę, zamontować nową za pomocą specjalnych metalowych zaczepów, a następnie osadzić ją i wypoziomować. Po tej czynności dobrze jest odczekać pewien czas, a następnie zamontować zawiasy. W przypadku ościeżnicy regulowanej, najpierw montujesz jedną część na stałe do ściany, zaś drugą – którą należy wsunąć – możesz dowolnie rozszerzać i zwężać.

160x106_drzwi_zajawka

Drzwi wewnętrzne niestandardowe

Standardowe – skrzydłowe – drzwi wewnętrzne są solidne i praktyczne. Mogą jednak nie pasować do przestrzeni, jaką zaaranżowałeś lub też zajmować zbyt dużo miejsca. Nie oznacza to, że pozostaniesz z pustą wnęką. W marketach OBI znajdziesz również innego rodzaju drzwi. Są to zarówno drzwi harmonijkowe pełne – wykonane z PCV w różnych kolorach dostawcy Gockowiak, z przeszkleniami np. seria 008 z szybą. Ich montaż jest prosty – wystarczy w ościeżnicy zamontować dołączone do kompletu prowadnice oraz listwy, następnie zawiesić na górnej listwie drzwi i ostatecznie je ustabilizować.

W marketach OBI znajdziesz również odpowiednie elementy do wykonania np. drzwi przesuwnych na suwnicach zewnętrznych, które to drzwi przesuwają się wzdłuż ściany np. system przesuwny dostawcy Verte (grupa Porta).

Wymieniając drzwi wewnętrzne, pamiętaj też, że musisz nabyć klamkę oraz niekiedy wręcz zamek do drzwi. W obu przypadkach bogatą ofertę znajdziesz w marketach OBI. Dzięki temu Twoje nowe drzwi będą idealnie dopasowane.

Skyscraper
Skyscraper