Poradnik: tapetowanie bez błędów

tapetowanie_mail_568x170

Chcesz coś zmienić w mieszkaniu? Może zdecydujesz się na znowu modne tapety. Samodzielne położenie tapet naprawdę nie wymaga profesjonalnej wiedzy i mnóstwa czasu. Podpowiadamy, w jaki sposób sprawnie wytapetować ściany.

Jeszcze kilkanaście lat temu tapety były jedynym dostępnym – innym niż farba – materiałem wykończeniowym ścian. Później stały się wręcz synonimem kiczu, ale obecnie ich oferta jest tak bogata, że przeżywają swój renesans.

wybor_tapet_151x151

Jak wybrać odpowiednią tapetę?

Zanim weźmiemy się do tapetowania, musimy dobrać jej rodzaj do pomieszczenia, w którym będzie położona. Nie każda bowiem nadaje się np. do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności lub z nierównościami. W łazience lub kuchni lepiej zdecydować się na tapetę winylową. Z kolei na ściany, które mają wiele niedoskonałości, powinno kłaść się tapety o głębokim tłoczeniu.

Co zrobić przed tapetowaniem

Ściany, na których położymy tapety, powinny być suche oraz pozbawione zabrudzeń. Trzeba je zatem umyć (np. wodą z mydłem malarskim), wyrównać i wygładzić. W niektórych przypadkach, np. na ścianach pomalowanych farbą olejną, dobrze jest zerwać starą warstwę i oczyścić. Można też tylko zeszlifować ścianę papierem ściernym, aby poprawić przyczepność kleju. W jaki sposób usunąć starą tapetę? Pozbędziemy się jej, całkowicie mocząc arkusze, a następnie zrywając je. Pozostałości można usunąć szpachelką. Na koniec należy dodatkowo umyć ścianę. Dobrze jest również zastosować płyn gruntujący, aby uniknąć problemów z nietrzymającym klejem.

klej_160x106

Wybór kleju do tapet

Nie każdy dostępny klej do tapet może utrzymać ciężką tapetę, np. winylową. W przypadku tapet innych niż papierowe zawsze lepiej zdecydować się na specjalistyczny klej. Przykładowo, jeśli przyklejamy tapety winylowe, wówczas warto wybrać Metylan Special lub Primacol. Z kolei do tapet z włókna szklanego i do fizelinowych – Metylan Direct lub Primacol.

 • Metody tapetowania

  Specjaliści przyznają, że układanie tapet należy rozpoczynać od drzwi i okien. Przed tapetowaniem warto usunąć takie elementy, jak listwy przypodłogowe, włączniki światła, kinkiety, gniazda elektryczne, aby dokładnie spasować poszczególne arkusze. Te zaś muszą być wymierzone tak, aby uwzględniały około 5-centymetrowy zapas, który następnie się odcina. Warto zaopatrzyć się również w specjalny stół do tapetowania, aby nie pobrudzić podłoża i ułatwić sobie dokładne wymierzanie odpowiednich odcinków.

  Istnieją dwie metody układania tapet na ścianach. Pierwsza z nich – stosowana przede wszystkim do tapet papierowych, winylowych oraz raufazy – zakłada malowanie klejem arkuszy, które następnie umieszczamy na ścianie. Druga zaś – zalecana w przypadku tapet na fizelinowym podkładzie – polega na tym, że najpierw pokrywa się klejem ścianę, a dopiero później przykłada arkusz tapety. 

  Każdy kolejny arkusz – nazywany fachowo brytem – trzeba nakładać równo do linii uprzednio położonego arkusza. Następnie należy dłońmi docisnąć tapetę, a za pomocą gumowego wałka do tapet zlikwidować ewentualne pęcherzyki powietrza – trzeba to robić od środka w stronę brzegów. Ostatnim etapem tapetowania jest wygładzanie brzegów połączeń poszczególnych brytów. Aby były one niewidoczne, powinno się je dociskać gumowym wałkiem.

  Zaletą tapet fizelinowych jest to, że łatwiej się je układa na ścianie, ponieważ klei się ścianę, a nie tapetę. Poza tym w przypadku usuwania – tapetę fizelinową wystarczy szarpnąć gwałtownym ruchem, a zrywa się całą powierzchnię bez pozostawiania resztek na ścianie.

   

Skyscraper
Skyscraper