Koło barw i łączenie kolorów

568x170_paleta_glowne

Romantyczna, kobieca sypialnia musi mieć dobrze dopasowane kolory. Przede wszystkim dotyczy to barw ścian, do których później dopasujesz wystrój wnętrza oraz dodatki. Wyjaśniamy, jak korzystać z koła barw podczas łączenia kolorów ścian.

 

Nie ma nic gorszego niż źle dopasowane kolory pomieszczeń. Podczas projektowania wnętrz i wybierania kolorów ścian, mebli i dodatków warto znać podstawowe zasady łączenia barw. W tym celu najlepiej posługiwać się tzw. kołem barw.

160x106_paleta1

Kolory w sypialni: czym się kierować?

Czy oceaniczny błękit pasuje do jaśminowej bieli? A może fiolet sprawdzi się z czernią? Takie dylematy pojawiają się na każdym kroku projektowania wnętrz oraz urządzania poszczególnych pomieszczeń, np. sypialni. To pomieszczenie powinno sprzyjać relaksowi i odpoczynkowi. Na szczęście istnieje idealne narzędzie, z pomocą którego możesz dobrać poszczególne elementy wystroju. Chodzi o tzw. koło barw, czyli graficzne zestawienie kolorów, które pomaga zrozumieć zasady mieszania się oraz powstawania barw. Standardowe koło barw zawiera dwanaście kolorów, przy czym trzy z nich są podstawowe (żółty, czerwony, niebieski), następne trzy to kolory pochodne, powstałe z połączenia dwóch podstawowych (pomarańczowy, zielony i fioletowy), zaś pozostałe to kolory dopełniające. Dzięki konstrukcji koła i podążaniu zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, można bez problemu prześledzić powstawanie i mieszanie barw. Wszystkie kolory, które widzisz na kole oraz ich pochodne, mają odzwierciedlenie w palecie barw farb dostępnych w marketach OBI. Ponadto każdy producent zapewnia klientom OBI specjalne wzorniki oferowanych kolorów. To z ich pomocą możesz dobierać pozostałe elementy wyposażenia sypialni oraz wszelkiego rodzaju dodatki.

  • Łączenie kolorów: jaką harmonię wybrać?

    Specjaliści zajmujący się projektowaniem wnętrz radzą, aby kolory dobierać według pewnych schematów. Są to cztery podstawowe harmonie: monochromatyczna, analogiczna, dopełniająca i triady.

    Harmonia monochromatyczna polega na wybieraniu różnych odcieni tego samego koloru. Jeżeli przykładowo wybierzesz jasne i pastelowe odcienie w beżu np.: beżowy pled i rajska plaża Dulux Colours of the World lub nagietkowy bukiet i złocista lilia marki LuxDecor, osiągniesz efekt lekkości. Jeżeli jednak wolisz bardziej energiczną – np. opartą na czerwieni lub fiolecie – sypialnię, wówczas wybierz farbę Lato różane lub Lato jagodowe marki Nobiles Pory Roku albo Bukiet róż lub Zapach lata, Śnieżka Barwy Natury, a wnętrze będzie dynamiczne i stanowcze.

    Harmonia dopełniająca sprawdzi się, jeśli wolisz zdecydowane połączenia kolorów. Polega ona na tym, że wybierasz dwa kolory, które są do siebie przeciwstawne i leżą po przeciwnych stronach koła. Uzupełnieniem tego jest trzeci kolor wybrany zupełnie dowolnie. W ten sposób osiągniesz dość odważne kontrasty i mocne akcenty w swojej sypialni. Może to być np. Cherry, Leaf oraz Lavender, wszystkie odcienie marki Beckers Designer Colour. W ostatnim kolorze może być np. dywan, wykładzina dywanowa, abażur lampki nocnej lub poszewka na poduszki.

160x106_paleta2

Jak łączyć kolory w sypialni: analogia czy triada

Kolejnym sposobem łączenia kolorów jest harmonia analogiczna, która polega na wyborze trzech kolorów sąsiadujących ze sobą na kole barw. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli nie lubisz odważnych połączeń, a jednocześnie nie chcesz mieć monochromatycznego wnętrza. Możesz zatem wybrać trzy różne odcienie zieleni, np. Zieleń Amazonii lub groszkowy, Eukaliptus marki Dekoral Akrylit W, stonowanej czerwieni przechodzącej w barwę palonej cegły, czerwień Pompei i Morelowy krem marki Dekoral Akrylit W oraz Wypalona cegła marki Dekoral Color & Style. Również w tym przypadku ostatnią z farb możesz wykorzystać do dodatków i innych powierzchni. Może to być np. front szafki nocnej, pudełko lub flakonik, ale również listwa przypodłogowa, bądź kaloryfer. Ostatnią możliwością połączenia barw w sypialni jest wykorzystanie tzw. triady. Polega ona na tym, że dobierasz dowolne trzy kolory, które leżą w równej odległości od siebie na kole barw. Dzięki odpowiednio wyważonej kombinacji kolorystycznej możesz uwypuklać niektóre elementy wystroju i stwarzać intrygujący efekt. Może to być np. ściana w żółcieni Blask Kalcytu, Magnat, szafki o barwie szaro-niebieskiej oraz narzuta łóżka w odcieniu rdzawej czerwieni.

 

W przypadku każdego sposobu łączenia kolorów w sypialni, w marketach OBI znajdziesz zarówno farby, jak i pozostałe elementy wyposażenia w całej gamie kolorystycznej. Na dodatek możesz skorzystać z pomocy Doradcy Eksperta oraz – co niesłychanie istotne – skorzystać z usług mieszalni farb.

Skyscraper
Skyscraper