Przelotki na firankach i zasłonach

568x170_przelotka_glowne

Krok po kroku: jak zamontować przelotki na firankach i zasłonach

Jeśli chcesz mieć gustowne firanki i zasłony, możesz zdecydować się na zamontowanie przelotek. To estetyczna alternatywa dla tradycyjnych zaczepów, którą bardzo łatwo można wykonać samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dekoracje okienne są niezwykle istotne dla wystroju każdego wnętrza. Jeżeli chcesz, aby przestrzeń przy oknach znakomicie się prezentowała, możesz założyć przelotki na firanach i zasłonach. Z nami wykonasz to łatwo i szybko!

160x106_przelotka1

KROK 1: wybór karnisza

Odwiedzając dowolny market OBI, znajdziesz wiele dostępnych rodzajów karniszy. Mogą być tradycyjne, metalowe, np. Salsa, drewniane, np. Apoll, kute, np. Europa lub elegancko wykończone, np. z zakończeniami w kształcie liścia. Jeżeli chcesz zamontować przelotki, musisz wziąć pod uwagę grubość drążka. Najlepiej, aby był on nieco grubszy – taki jak np. Wenus 25 mm, wówczas przelotki będą dobrze dopasowane.

 • KROK 2: wybór przelotek

  Następnym krokiem powinno być dopasowanie pod kątem kolorystycznym przelotek do karnisza. Są one dostępne w bogatej palecie barw, dzięki czemu każdy znajdzie taki odcień, który będzie idealnie współgrał z kolorem, gramaturą i deseniem firan oraz zasłon.

  Przelotki mogą być plastikowe lub metalowe. Składają się z dwóch okręgów złożonych ze sobą na zasadzie zatrzasku. Wystarczy zwykły śrubokręt, nożyczki lub nawet nóż kuchenny, aby podważyć i otworzyć przelotkę.

160x106_przelotka2

KROK 3: wyznaczanie miejsca montażu

Musisz bezwzględnie pamiętać, że w każdej firanie lub zasłonie powinna być parzysta liczba otworów. Jeżeli firana lub zasłona ma być tylko dekoracją np. z boku okna, wówczas odległość powinna wynosić około 11 cm od brzegów każdego okręgu. Jeżeli zasłona ma być często rozsuwana, wówczas lepiej przelotki montować nawet w odstępach 14-centymetrowych.

 • KROK 4: wycinanie otworów i montaż przelotek

  Jeśli już wybierzesz firany lub zasłony, karnisz oraz przelotki, możesz przystąpić do ich montażu. Do tego zadania wystarczą ostre nożyczki – mogą to być również specjalne nożyce krawieckie lub np. nóż tapicerski. W drugim rozwiązaniu warto również mieć twardą podstawę – np. z kawałka deski – na którym wytniesz koła. Zaznaczanie kształtu do wycięcia wykonasz, odrysowując wewnętrzny krąg przelotki i dodając około 0,5 cm w średnicy. W ten sposób materiał całkowicie schowa się wewnątrz przelotki.

  Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj ze specjalnej wypalarki do przelotek. W ten sposób uchronisz firany z materiałów, które mają tendencję do ciągnięcia się, przed pruciem brzegów. Po wycięciu otworów pozostaje tylko przyłożyć obie części przelotki do otworu, a następnie mocno zatrzasnąć. W ten sposób przelotka będzie solidnie zamontowana.

  Jeżeli jednak dojdziesz do wniosku, że chciałbyś mieć profesjonalnie wykonane zasłony z przelotkami, możesz po prostu zgłosić się do marketu OBI. Tam możesz zamówić uszycie dowolnie wybranych zasłon lub firan z przelotkami.

Skyscraper
Skyscraper