Farba strukturalna - farba do zadań specjalnych

Farba Strukturalna

Produkt, który łączy w sobie łatwość nakładania farby z atrakcyjną gramaturą tynku – tak w skrócie można określić farbę strukturalną.

Od pewnego czasu dość dużą popularność zyskuje produkt, który wcześniej znali wyłącznie specjaliści. Chodzi o farbę strukturalną, która świetnie nadaje się do wykorzystania we wnętrzach. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwala ona na osiągnięcie wyjątkowych – trójwymiarowych –  efektów na ścianach.

Farba strukturalna - farba do zadań specjalnych

Wielokrotnie każdy z nas widział zewnętrzne tynki o strukturze przypominającej kuleczki zatopione w farbie. To tzw. baranek, który bez problemu można również zastosować w pomieszczeniu, jednak z wykorzystaniem właśnie farby strukturalnej. Jej konsystencja – najczęściej bardzo gęsta, niekiedy wręcz przypominająca pastę – pozwala na osiągnięcie efektów takich jak przy zastosowaniu środków tynkarskich. Specjalne dodatki umożliwiają tworzenie struktur raufazy, baranka lub piasku pustyni. Wyglądają tak, jakbyśmy do farby dodali piasku, kulek styropianu lub ziarenek soczewicy. Kiedy zaś na ścianę padną promienie słońca, wówczas struktura nabierze trójwymiarowego efektu, a my będziemy cieszyć się np. z efektu imitującego typowe śródziemnomorskie budownictwo lub surowe i nowoczesne lofty.

Co ciekawe, farba strukturalna ma również właściwości maskujące: idealnie kryje niedoskonałości podłoża.

Malowanie ścian – jakie to proste!

Farby strukturalne dzielą się na akrylowe, lateksowe i poliooctanowinylowo-lateksowe i można je stosować na wszystkie rodzaje ścian. Na rynku dostępne są farby kolorowe, popularniejsze są jednak farby strukturalne białe, do których można dodać interesujący nas pigment, barwnik lub ekstrakt koloru pozyskany z mieszalnika. Jeszcze innym rozwiązaniem jest najpierw położenie farby strukturalnej, a następnie pomalowanie jej dowolnie wybranym kolorem i typem farby. Zawsze – tuż przed pomalowaniem – cały pojemnik trzeba dokładnie wymieszać. Jedną z ważniejszych zalet tego typu farb jest to, że może być nakładana na ścianę za pomocą pędzla lub wałka futrzanego.

Zalety farb strukturalnych

Farba strukturalna może również zostać wykorzystana do zrobienia ozdobnych motywów ściennych. Idealnie nadaje się ona do zastosowania szablonów, dzięki którym można uatrakcyjnić pokój czy całe mieszkanie. Na dodatek nie musimy się obawiać, że po jakimś czasie faktura farby zniknie, pokruszy się lub odpadnie. Farba strukturalna jest bowiem bardzo trwała i dobrze znosi zmywanie – również detergentami. Specjalny skład tego typu farb sprawia, że przepuszczają parę wodną, co oznacza, że pozwalają ścianom oddychać.

Skyscraper
Skyscraper