Jaką trawę wysiać na trawniku?

Jaką trawę wysiać na trawniku

Trawa trawie nierówna, tak jak i nasze wobec niej oczekiwania. Trawnik ma dodawać ogrodowi uroku, ale chcemy też przecież na nim rozstawiać leżaki albo zagrać w kometkę. Sprawdzi się w każdej roli, jeśli do jego założenia użyjemy odpowiedniej mieszanki nasion.

Twarde i wytrzymałe gatunki trawy urosną niemal na piasku, a zniszczone szybko się odradzają. Inne, delikatne i gęste, są wrażliwe na brak wilgoci i deptanie. Z ich nasion tworzy się mieszanki o różnym przeznaczeniu.

Trawnik do rekreacji, czyli mieszanki uniwersalne

Zazwyczaj w trawniku cenimy jego wielofunkcyjność. Zielony dywan nie powinien tracić urody, mimo że – zwłaszcza w weekendy – często po nim depczemy, grając w piłkę czy bawiąc się z psem. A przy tym nie mamy czasu na jego pielęgnację. Na szczęście są murawy, które wytrzymają intensywną eksploatację przy zaniedbaniach pielęgnacyjnych. Składają się one głównie z gatunków szybko się regenerujących i wytrzymałych na deptanie. Należy je kosić, gdy źdźbła osiągają wysokość 6-8 cm (czyli zwykle co tydzień). Taka murawa nie jest bardzo gęsta, więc tu i ówdzie wyrastają na niej stokrotki lub koniczyna. Ale to tylko dodaje jej uroku!

Do podziwiania, czyli mieszanki gazonowe

Marzy nam się trawnik jak z obrazka? Nie pociągają nas przy tym zabawy i szaleństwa na trawie, wolimy raczej więcej czasu poświęcać kwiatom? Idealna jest wówczas mieszanka gazonowa, odpowiednia na trawniki dekoracyjne. Daje bardzo gęstą, dość krótką i intensywnie zieloną darń. Kosi się ją na wysokości 3,5 cm, gdy tylko dorośnie do 6 cm (a więc w okresie intensywnego wzrostu co 3– 4 dni). Stale trzeba dbać, by nie brakowało jej pokarmu ani wilgoci. Taki trawnik możemy założyć w małym ogrodzie, a w dużym tylko w jego najbardziej reprezentacyjnej części, np. jako obramowanie rabat.

Trawiaste boisko, czyli mieszanki sportowe

Bywa i tak, że podobają się nam nieskazitelne gazony, ale chcemy, by służyły nie tylko do rekreacji, ale też do ruchu na świeżym powietrzu. Nie odżegnujemy się przy tym od pieczołowitej dbałości o trawnik, a w naszym ogrodzie jest żyzna, próchniczna ziemia. Wybierzmy wówczas murawę sportową. Składa się ona z traw o żywej zieleni, wytrzymałych na wycieranie i mocno się zagęszczających. Kosimy je bardzo często tuż przy ziemi, tak by murawa nie przekraczała wysokości 3-4 cm.

Na ubytki, czyli do regeneracji

Gdy nasz trawnik miejscami zmarnieje, szybko zregenerujemy darń, wysiewając w puste miejsca tzw. Magiczną dosiewkę do trawników. Jest to mieszanka zawierająca nasiona traw, zatrzymujący wilgoć mulcz kokosowo-torfowy, nawozy oraz specjalne kultury grzybów, wspomagające wzrost źdźbeł. Co więcej, kiedy wyrosła z mieszanki trawa zaczyna podsychać, zmienia odcień liści i w ten sposób sygnalizuje, że trzeba ją... podlać. Wszystko to razem działa magicznie – trawnik w krótkim czasie znów jest gęsty i zielony!

Skyscraper
Skyscraper