Pierwsze koszenie, kosiarki do małego trawnika

Pierwsze koszenie

Pierwsze koszenie trawnika po zimie przypada w porze masowego kwitnienia forsycji. Króciutka, równo przycięta zielona darń jest ozdobą całego ogrodu.

Na rozpoczęcie sezonu

Na rozpoczęcie sezonu

Z wyciągnięciem kosiarki poczekajmy, aż darń się zazieleni i podrośnie do 8-10 cm. Dzięki temu trawa się wzmocni. Gazony, czyli murawę służącą wyłącznie do ozdoby, zwykle tniemy na wysokości 2-4 cm. Natomiast trawniki, które wykorzystujemy w celach rekreacyjnych, po strzyżeniu powinny mieć wysokość 3,5- 4,5 cm. Silniej skracamy źdźbła tam, gdzie trawa szybciej odrasta, a słabiej, gdzie ma gorsze warunki i pojawia się mech. Wiosną darń szybko się regeneruje, trzeba więc ją kosić co 4-7 dni. Jeśli na trawniku rosną wiosenne rośliny cebulowe (np. narcyzy, krokusy), zaczekajmy z jego strzyżeniem, aż przekwitną ich kwiaty i zżółkną liście. W miejscach silnie zacienionych lepiej trawy wcale nie strzyc.

 

Kosiarki na miarę zadań

Na małych trawnikach wygodnie jest używać sprzętu o niewielkich gabarytach. Do najmniejszych należą kosiarki bębnowe. Tną trawę bardzo precyzyjnie, ale jedynie na zadbanych murawach. Bardziej praktyczne są kosiarki elektryczne. Muszą być podłączone do źródła prądu za pomocą kabla, co nieco utrudnia pracę, za to doskonale zdają egzamin tam, gdzie kosiarka bębnowa sobie nie radzi: na rzadko koszonej murawie i na nierównym terenie. Jeśli nie ma źródła prądu zdecydujmy się na model akumulatorowy, który w małym ogrodzie lepiej się sprawdza niż sprzęt spalinowy.

Wygodne i wydajne

Na przydomowych trawnikach (150-400 m2) używamy głównie kosiarek elektrycznych o mocy silnika 1000-1500 W, np. Bosch Rotak 32 lub Gardena Power Max 32E. Na co trzeba zwrócić uwagę przy ich zakupie? Duża moc silnika gwarantuje sprawne koszenie nawet wysokiej lub wilgotnej trawy, a kosiarka nie przegrzewa się łatwo. Nie bez znaczenia jest też szerokość robocza maszyny (zwykle od 30-40 cm). Gdy mamy zamiar wykaszać trawę na nieregularnych trawnikach, ścieżkach i między krzewami węższa i zwrotniejsza kosiarka będzie bardziej przydatna, natomiast przy większej szerokości roboczej szybciej uporamy się z pracą na trawniku o regularnym kształcie. Duża pojemność kosza na ścinki to kolejna zaleta kosiarki. Na komfort pracy wpływa też łatwość opróżniania kosza i regulacji wysokości koszenia oraz duża szerokość kół. Z kolei wygodny uchwyt i składana rączka ułatwiają przenoszenie i przechowywanie sprzętu. Ważny jest też, zwłaszcza dla pań, jego ciężar. Warto też wybierać modele pracujące cicho i bez wibracji. Na koniec pozostaje jeszcze sprawdzić, czy wybrana kosiarka jest na naszą kieszeń...

Skyscraper
Skyscraper