Marzec w ogrodzie

zielen_576x178

Prace ogrodowe, które musisz wykonać

Wraz z coraz dłuższymi dniami i nadejściem kalendarzowej wiosny musisz wykonać szereg niezbędnych prac ogrodowych.

Kalendarzowa wiosna to prawdziwy początek prac ogrodowych dla większości posiadaczy przydomowych terenów zielonych. Już w marcu powinieneś wykonać szereg prac, przed rozpoczęciem których warto odwiedzić markety OBI.

krzak_220x220

Rośliny gotowe na wiosnę

Chociaż dni pod koniec marca są już coraz dłuższe, a temperatury wyższe, to wszystkie prace ogrodowe powinieneś wykonywać „z wyczuciem”. Musisz uwzględnić ewentualne przymrozki, które mogą osłabić rośliny. Jeśli więc będziesz usuwał zimowe osłony z krzewów lub kwiatów, rób to delikatnie: pozostaw osłony na tych roślinach, które są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Jeżeli podczas zdejmowania osłon część z nich się uszkodziła, powinieneś dokupić w marketach OBI nowe, np. agrowłókniny marki LUX lub Agrimpex, aby móc je wykorzystać w przypadku spadku temperatury.

Sprawdź również, czy wapno nałożone na drzewa owocowe nie zostało zmyte. Jeżeli tak – nałóż je ponownie, np. wapno marki Florovit.

 

prace_220x220

Wiosenne porządki w ogrodzie

Jedną z podstawowych czynności jest odpowiednia pielęgnacja trawnika. Jednak nie możesz zapomnieć o usunięciu wszelkich organicznych pozostałości z rabat, przestrzeni pod krzewami i drzewami. W marketach OBI znajdziesz wiele rodzajów grabi, np. metalowe lub wachlarzowe marki LUX lub Gardena. W ten sposób zaprowadzisz porządek i zapewnisz glebie odpowiedni dostęp do światła i wody.

Po tych porządkach powinieneś już również zacząć aplikować nawozy. W marketach OBI znajdziesz szereg produktów: od nawozów mineralnych uniwersalnych do dedykowanych konkretnej grupie roślin, np. marki Florovit lub Substral.

 

sadzenie_220x220

Przycinanie, rozmnażanie i sadzenie roślin

Przedwiośnie klimatyczne pozwala na wstępne prace przy roślinności. Przede wszystkim część roślin wymaga szybkiego przycinania. Które z nich? Gruntownej pielęgnacji – z wykorzystaniem np. sekatora marki LUX lub Fiskars – wymagają m.in. budleja Dawida, pięciorniki krzewiaste czy tawuły japońskie. Z kolei wierzbę powinieneś przyciąć tuż po przekwitnięciu tzw. kotków. Regulacji wymagają również takie krzewy jak bukszpany, ligustry, wrzosy lub tawuły wczesne czy norweskie.

Już w marcu możesz zacząć wysiew wielu roślin – głównie jednorocznych. Wśród nich są np. portulaka, szarłat, aster chiński, aksamitka, cynia, niecierpek Waleriana, celozja, szałwia, werbena, lwia paszcza. Musisz jednak wykonać to w pojemnikach, ponieważ te rośliny ogrodowe potrzebują na początku ciepła. Stąd skrzynki, kuwety lub specjalne rozsadniki np. marki LUX wstawia się do pomieszczeń.

Kiedy jednak gleba będzie już rozmarznięta, możesz do gruntu wysiewać takie rośliny jak smagliczka, miłek letni, groszek pachnący, czarnuszka damasceńska czy chabry oraz byliny – lawendę, gęsiówkę, marcinki, liliowce, floksy czy rozchodniki.

 

czyszczenie_220x220

Ogród w marcu: nietylko rośliny

Wiosenne porządki w ogrodzie to również czyszczenie podjazdów, ścieżek i innych ciągów komunikacyjnych wykonanych z kamienia, płyt betonowych lub ceglanych. W marketach OBI znajdziesz wiele urządzeń, które pozwolą ci bez problemu usunąć nalot glonów, mchów, porostów, a także wykwity solne. Może to być np. myjka ciśnieniowa Karcher K 2.400 do której dobierzesz również odpowiednie środki czyszczące Karcher do kamienia, tynków oraz kostki brukowej, szczotka zewnętrzna do dużych powierzchni LUX, czy też środki przeznaczone do walki z chwastami – Roundup H Hobby AL lub uniwersalne, zapewniające czyste podjazdy – preparat HG Polska do usuwania zielonego nalotu. Po gruntownym czyszczeniu powinieneś również zastosować odpowiedni impregnat Drewnochron Extra.

 

Po zimie musisz zrobić również porządek w oczku wodnym. Mogą się w nim znajdować liście, trawa, ale także resztki roślin, gałązek lub konarów. Jeśli ich nie usuniesz, może nastąpić niekontrolowany rozwój glonów. Najlepszy sposób na wykonanie tej czynności wskaże ci Doradca Ekspert OBI, który również zaproponuje odpowiednie narzędzia.

W marcu w ogrodzie jest wiele pracy, dlatego warto już teraz zaopatrzyć się w marketach OBI w odpowiednie narzędzia a w razie wątpliwości skonsultować się z Doradcą Ekspertem.

Skyscraper
Skyscraper