Pierwsze opryski

Pierwsze opryski

Marzą się nam obfite plony smakowitych owoców? Więc już od wczesnej wiosny chrońmy drzewa w sadzie przed chorobami i szkodnikami.

Zabiegi ochronne trzeba przeprowadzić zanim pojawią się objawy chorób. Pierwsze powinno się wykonać w okresie, kiedy drzewa są jeszcze w uśpieniu, a więc lutym lub w marcu.

Wybór preparatu

Producenci, by ułatwić wybór odpowiedniego środka, wprowadzają na rynek opakowania z nazwami informującymi o działaniu i przeznaczeniu danego preparatu. Na przykład Substral - długo działający grzybobójczy - Brzoskwinia i Substral długo działający - Pomidor zawierają koncentrat preparatu Miedzian Extra 350. Na ich opakowaniu jest podany dokładny sposób wykonania oprysku konkretnego gatunku rośliny.

Bezpiecznie i skutecznie

Bardzo ważny jest faza rozwoju rośliny, zbyt wcześnie lub za późno wykonany oprysk nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Istotna jest też temperatura powietrza, ponieważ preparaty nie działają, gdy jest za chłodno, a latem w czasie upałów. Większość wykazuje dobrą efektywność dopiero w temperaturze powyżej 10-12° C, natomiast Miedzian i Silit są skuteczne już powyżej 6° C. Roztwór preparatu sporządzajmy ściśle według instrukcji. Pamiętajmy też, by zabieg wykonywać w odzieży ochronnej. Sporządzoną cieczą dokładnie zwilżamy korę pni i gałęzi, następnie opłukujemy opryskiwacz, myjemy się dokładnie i zmieniamy ubranie.

Terminy oprysków

 • Przed rozpoczęciem fazy pękania pąków do ukazywania się pierwszych liści

  Wszystkie drzewa owocowe: niszczymy przędziorki, miseczniki, ochojniki.

  Preparat:

  Promanal, Substral owadobójczy długo działający, ogólny.

 • Okres nabrzmiewania paków (początek marca)

  Brzoskwinie i nektarynki: opryskujemy przeciwko kędzierzawości liści.

  Preparaty:

  Syllit,

  Miedzian.

  Brzoskwinie, morele, jabłonie grusze: zwalczamy raka bakteryjnego.

  Preparat:

  Miedzian.

  Inne drzewa: chronimy przed zarazą ogniową.

  Preparat:

  Miedzian.

  Śliwy: oprysk przeciwko torbieli.

  Preparaty:

  Syllit,

  Miedzian.

 • W okresie pękania pąków w kwietniu

  Jabłonie i grusze: oprysk przeciwko parchowi.

  Preparaty m.in.:

  Syllit, Miedzian.
Skyscraper
Skyscraper