Ogrodowe domki i kryjówki

Ogrodowe domki i kryjówki

Domek do zabawy to marzenie każdego dziecka. A jeśli w dodatku znajduje się w ogrodzie, w dodatku na drzewie – to już ideał!

Ogrodowe domki i kryjówki - domek

W sklepach można kupić gotowe domki z drewna lub tworzywa sztucznego. Często przypominają one klasyczne obiekty - ze ścianami, dachem, drzwiami i oknami, a niekiedy nawet z werandą (oczywiście w "dziecięcej" skali). Taki domek to świetne miejsce, w którym można schronić się przed realnym światem i przenieść w świat wyobraźni. Podobne bajkowe azyle łatwo skonstruować z elementów systemu Multi Play: przypominają wówczas wysokie wieże, do których można się dostać po schodkach, drabinkach, pochylniach, a nawet linach.

Domek na drzewie

Na drzewie

Domek można też ulokować na drzewie, najlepiej dużym i rozłożystym (lub między dwoma posadzonymi blisko siebie okazami). Dostać się można do nich po tradycyjnych schodach, ale niewątpliwie większą atrakcją będą sznurowe drabinki albo liny, które staną się dodatkowym sprawdzianem odwagi (dlatego dobrze jest ziemię w takich miejscach wysypywać grubą warstwą wiórów lub pokryć gęstą murawą, która zamortyzuje ewentualny upadek). Niektórzy rodzice, bardziej uzdolnieni manualnie, są nawet w stanie wybudować takie domki samodzielnie. Czasami malcowi do zabawy wystarczy stabilny podniebny podest, ulokowany pomiędzy konarami drzewa.

W zależności od usytuowania naszego drzewa, domek może pełnić różne funkcje. Pojedyncze, samotnie rosnące drzewo będzie strażnicą obserwacyjną, do której nikt nie podejdzie niezauważony. Jeśli zaś drzewo rośnie w bujnym zielonym, gąszczu - stanie się bazą odkrywców na „nieznanym lądzie” (dzieci uwielbiają takie dzikie zakątki!). Niestety, nie w każdym ogrodzie są odpowiednie drzewa, dlatego czasami nie pozostaje inne wyjście, jak po prostu usytuować domek do zabaw na ziemi.

Ogrodowe BHP

  • - Budując drewniane konstrukcje dla najmłodszych używajmy głęboko wbijanych gwoździ ocynkowanych, śrub z płaskim łbem i połączeń ciesielskich. Elementy starannie wygładźmy i zaokrąglijmy kształty.
  • - Zanim dzieci zaczną z nich korzystać, wypróbujmy je sami. Pamiętajmy o regularnej konserwacji co trzy-pięć lat, a elementów ścierających się - co roku wiosną.
  • - Drzewo oddane we władanie maluchom powinno być mocne, stabilne, o wytrzymałych konarach. Świetnie nadaje się do tego celu dąb, jawor i większość drzew owocowych. Należy unikać gatunków o kruchym drewnie, np. iglastych (które w dodatku często są oblepione żywicą), czereśni, topól, wierzb, klonów jesionolistnych.
  • - Nawierzchnię wysypujemy piaskiem lub wiórami albo obsiewamy trawą. Regularnie usuwajmy wszystkie kamienie, gałęzie. Najważniejsze jest przecież miękkie lądowanie.
Skyscraper
Skyscraper