Zagospodarowanie działki

568x170_zagosp_glowne

Jak zagospodarować całą powierzchnię działki?

Przestrzeń ogrodu powinna być piękna i dobrze zaplanowana. Niekiedy jednak kształt lub położenie działki sprawia, że nie do końca wiemy, jak zagospodarować tzw. trudne miejsca. W bardzo prosty sposób można jednak te wady wykorzystać i przemienić w oryginalny element naszego ogrodu.

Skarpa, wąski przesmyk między domem a ogrodzeniem lub malutki fragment wolnej przestrzeni wśród istniejących już drzew – każdy z tym elementów można bez zbędnego trudu upiększyć. Odpowiedni plan rozmieszczenia roślin oraz elementów małej architektury pomogą idealnie wykorzystać takie miejsca. Aby to osiągnąć, wystarczy odwiedzić któryś z marketów OBI, w którym znajdziemy wiele inspiracji.

160x106_zagospodarowanie

Talia osy w ogrodzie

Bodaj najczęstszym wyzwaniem w ogrodzie są bardzo wąskie fragmenty działki. Nie powinno zostawiać się ich niezagospodarowanych. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem może być posianie trawy ogrodowej Finezja na zacienione miejsca lub bardziej specjalistycznej mieszanki traw z dodatkiem nasion kwiatów polnych Flowering Mix firmy Graminex.

Osoby zdecydowane na stworzenie w wąskiej strefie – np. przestrzeni między ogrodzeniem a ścianą budynku – czegoś znacznie bardziej efektownego, mają duże pole do popisu. Można bowiem urządzić wzdłuż całego ogrodzenia jedną podwyższoną rabatę lub kilka o różnych wysokościach. W tym celu można wykorzystać np. gazon, czyli betonowe płyty ogrodowe (np. czerwone firmy Awbud), w których następnie umieści się ziemię do iglaków Substral i wysadzi szpaler tuj Smaragd lub świerków białych Conica.

Inną propozycją jest wybranie pięknie kwitnących krzewów, takich jak szczodrzeniec, motyli krzew lub trzemielina japońska, które następnie odseparujemy od trawą rollboarderami – drewnianymi lub plastikowymi. Ponadto bardzo ciekawym rozwiązaniem jest postawienie w tym miejscu np. pergoli arkadowej drewnianej lub metalowej, którą następnie pokryją pnącza takie jak winobluszcz pięciolistkowy lub bluszcz ogrodowy.

Jeśli zależy nam dodatkowo na stworzeniu w wąskim przesmyku miejsca odosobnienia i relaksu, można wstawić tam meble ogrodowe, np. komplet Cube, który zajmuje bardzo mało miejsca po złożeniu.

Przeciwieństwem takiego rozwiązania jest zagospodarowanie ciasnej przestrzeni na miejsce do tworzenia kompostu. W tym celu również warto postawić przy ogrodzeniu szpaler iglaków, a następnie umieścić kompostownik plastikowy lub z drewna ogrodowego.

160x106_zagospodarowanie2

Ogród na wielu poziomach

Innym problemem w ogrodzie mogą być różnego rodzaju wzniesienia, pagórki czy nawet skarpy. Niekiedy są one integralną częścią działki, którą kupujemy, w innych zaś sytuacjach powstają w trakcie budowy domu. Skarp lub pagórków nie powinno się traktować jak przeszkody – raczej winno się je postrzegać jako elementy małej architektury, które dodatkowo urozmaicą nasz ogród. Jak je zagospodarować?

Najpierw należy dokładnie zmierzyć różnice poziomów. Tam, gdzie powierzchnia jest płaska, warto założyć trawnik. Można w tym celu zastosować odpowiednie podłoże do trawników np. firmy Bio-Produkty lub Living Garden, które są gotową mieszanką ziemi, torfów i nawozów, aby wspomagać intensywne użytkowanie trawnika. Następnie proponujemy wybrać jeden z wielu gatunków traw dostępnych w marketach OBI.

W miejscach położonych wyżej projektanci terenów zielonych doradzają sadzenie iglaków o różnych wielkościach i kolorach igieł, przez co uniknie się wrażenia monotonności. W poszczególnych skupiskach iglaków może znaleźć się np. tuja Brabant, jałowiec łuskowaty Blue Spider, cyprysik nutkajski Gloria Polonica, jodła koreańska lub sosna himalajska. Dla zwiększenia różnorodności roślinnej warto również – na nasłonecznionych wzniesieniach – urządzić wrzosowiska, które przepięknie będą się prezentować w promieniach słońca. Praktycznym, ale również efektownym pomysłem na skarpy jest obsadzenie ich ziołami: zarówno tymi jednorocznymi, np. bazylia czy kolendra, jak i wielosezonowymi, takimi jak lebiodka, mięta, melisa lub szałwia lekarska.

160x106_zagospodarowanie1

Ogród skalny na każdą okazję?

Próbując zagospodarować bardzo małe przestrzenie, warto zastanowić się nad wykonaniem klombów, w których umieścimy różne rośliny. Mogą tam być krzewy (np. świdośliwa lub dereń biały), kwiaty (np. yukka gloriosa) lub trawy. Innym – niezwykle praktycznym pomysłem – jest ogród skalny, który można wykonać w dowolnym miejscu. Do tego będą nam potrzebne kamienie – bez problemu dobierzemy je w marketach OBI – które układa się nierównomiernie. W ten sposób będą przypominały naturalne formacje skalne. Między tak ułożoną konstrukcję sadzi się różnego rodzaju byliny lub umieszcza gotowe kompozycje sukulentów, które są dostępne we wszystkich marketach OBI. Dzięki temu mamy pewność, że nasz ogród skalny będzie świetnie rósł i komponował się z resztą przestrzeni zielonej.

Skyscraper
Skyscraper