Ogród nowoczesny

Ogród nowoczesny

W ogrodzie nowej generacji brak przypadkowych elementów. To królestwo harmonii idealne do relaksu po długim dniu pracy.

Modny minimalizm zakradł się również do ogrodów. To ulubiony styl zabieganych i zapracowanych ogrodników, gdyż uspokaja i porządkuje myśli. Charakteryzuje go bowiem prostota linii, ład funkcjonalny i przestrzenny.

Ogród nowoczesny - bukszpan formowany

Prosty design

Nowoczesny ogród cieszy zmęczone oko klarownością linii i idealnymi proporcjami. Jego prosty styl podkreślają starannie dobrane materiały: chłodny beton, stal, szkło i sztuczne tworzywo. Ale tu i ówdzie – na zasadzie kontrastu – pojawia się ciepła posadzka z drewna lub mebel z rattanu, zaskakuje graffiti lub rzucona na beton miękka poducha. Dominują jednak oszczędne w formie meble, minimalistyczne rzeźby, awangardowe lampy, proste zbiorniki wodne i kaskady. Woda pojawia się zresztą w zaskakujących miejscach – może tryskać ze ścian czy z blatu stołu.

Nowoczesny wygląd zapewniają też nawierzchnie z dużych geometrycznych elementów oraz donice o prostych kształtach, wykonane z aluminium, betonu lub tworzywa sztucznego. Często zamiast trawnika pojawiają się w nim żwirowy placyk lub utwardzone nawierzchnie. Projektanci nowoczesnych ogrodów lubią niespodzianki: czasami obok minimalistycznego tarasu aranżują łąkę kwietną lub rabatę rodem z babcinego ogródka.

Ogród nowoczesny - rośliny samoobsługowe

Rośliny samoobsługowe

Ogród nowej generacji jest stworzony do relaksu, nie do ciężkiej pracy: jego pielęgnacja powinna zajmować jak najmniej czasu. Może dlatego tak dużo tu materiałów niewymagających konserwacji (plastiku, betonu, stali nierdzewnej) i „samoobsługowych” roślin (np. wielkolistnych funkii, ogromnych juk, efektownych traw ozdobnych, bambusów), które obywają się bez skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Stworzone z nich kompozycje muszą być ascetyczne, jest bowiem wiele gatunków mało wymagających, ale przyciągających wzrok barwą kwiatów i liści, efektowną sylwetką. W sklepach dostępne są na przykład gatunki i odmiany krzewów zachowujących ciekawy pokrój bez żadnych starań z naszej strony. W niewielkim ogrodzie sprawdzą się minidrzewka szczepione na pniu, z kulistymi koronami (np. irga, brzoza odm. Younga, wierzba odm. Hakuro), iglaki formowane na kształt drzewek, z kulkami koron na niewysokich pniach (np. świerk Conica czy cyprysiki: odm. Glaca i Stardust) oraz szczepione na pniach odmiany jałowca nadbrzeżnego Schlager i jałowca pospolitego Greenmantle, o lekko płaczących pokrojach. Nie można zapomnieć o hicie ostatnich sezonów - jasnozielonym formowanym cyprysie odm. Gold Crest Wilma, z dwiema, a nawet trzema koronami na jednym pniu.
Ogród nowoczesny - Syngonanthus Mikado

Natomiast w większym ogrodzie sprawdzą się łatwe w uprawie drzewa, samoistnie zachowujące ładny pokrój, np. magnolie (m.in. magnolia gwiaździsta, Magnolia Susan, magnolia naga Yellow River), jodły (kalifornijska Compacata, górska Compacta), świerki (pospolity Will’s Zwerg i Frohburg, kłujący Blue Trinket, serbski Nana), sosna pospolita Gold Coin. Dobry efekt osiągniemy również, zastępując wymagający nieustannej pielęgnacji trawnik roślinami okrywowymi (np. bluszczem, barwinkiem) i płożącymi krzewami (np. odm. Glauca i Stardust, irgą, trzmieliną, jałowcem płożącym odm. Golden Carpet, jałowcem pospolitym odm. Greenmantle). Kompozycję z pewnością urozmaicą regularne zielone stożki świerków białych odm. Conica, szyku zaś dodadzą jej drzewka bonsai uprawiane w donicach.

 

 

Ogród nowoczesny - Tatarak

Zwykle jednak w nowoczesnym ogrodzie nie ma zbyt wielu roślin. Nie są więc w stanie zamaskować architektonicznych błędów. Dlatego stworzenie ultranowoczesnej kompozycji to praca dla profesjonalistów.
Skyscraper
Skyscraper