Zgodnie z fazami księżyca

Zgodnie z fazami księżyca

Ekosystem naszego ogrodu ulega wpływom Księżyca. A my możemy tak zaplanować terminy ogrodowych prac, by wykorzystać ów naturalny rytm przyrody – mieć piękniejsze rabaty i zdrowsze rośliny.

Od dawna już obserwowano związek między kondycją roślin a cyklicznymi przeobrażeniami Księżyca. Stosowanie się ogrodników do zaleceń, jakie z tego wynikają, pozwala uzyskać lepsze, zdrowsze i smaczniejsze plony, piękniejsze kwiaty, bardziej aromatyczne przyprawy. Warto więc korzystać z tzw. księżycowego kalendarza, w którym powiązano fazy Księżyca z pracami w ogrodzie. Stosowanie go jest istotną częścią biodynamicznej uprawy roślin.

Księżycowy kalendarz prac:

 • Księżyc w nowiu

  Kiedy Księżyc jest w nowiu, dobrze jest przeprowadzić zabieg odchwaszczania. To również dobry czas na walkę z chorobami i szkodnikami, przycinanie pędów i usuwanie chorych części roślin.

 • Gdy Księżyca przybywa

  Kiedy Księżyc jest w I i II kwadrze, poleca się sianie, sadzenie i przesadzanie roślin (zwłaszcza warzyw liściowych, drzew i krzewów owocowych). W tym czasie ich korzenie są bowiem mniej podatne na uszkodzenia. To również dobry termin na przygotowywanie sadzonek do ukorzenienia, szczepienie drzew i krzewów, zasilanie i podlewanie ogrodu. Ostrożnie z mocnym cięciem pędów i gałęzi! Soki intensywnie krążą bowiem w roślinach i mogą silnie wyciekać ze zranień. Zaplanujmy na ten okres zbiory owoców, warzyw i ziół do szybkiego spożycia (są najsmaczniejsze, najbardziej aromatyczne i najzdrowsze). Warto wiedzieć, że Księżyc w drugiej kwadrze sprzyja pomidorom, fasoli, groszkowi, papryce i melonowi.

 • Księżyc w pełni

  W czasie pełni siejemy takie warzywa, jak: cebulę, marchew, rzodkiewkę, kapustę, brukselkę, sadzimy ziemniaki i rozsadę pomidorów. To również dobry termin nawożenia roślin, zwalczania szkodników, chorób i chwastów, pielenia, okopywania i przerywania siewek.

 • Kiedy Księżyca ubywa

  Gdy tarcza Księżyca się zmniejsza (w III i IV kwadrze), poleca się sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew oraz krzewów ozdobnych (ze względu na szybką regenerację tkanek i mniejsze straty soków). To również dobry czas na siew i sadzenie roślin cebulowych, motylkowych oraz warzyw korzeniowych, zwalczanie chorób, szkodników i chwastów. Owoce i warzywa zebrane w tym okresie będą dobrze się przechowywać, a ścięte kwiaty – zachowają lepszą trwałość. A tuż po pełni warto sadzić warzywa korzeniowe i rośliny okopowe, np. buraki, ziemniaki, cebulę.

Skyscraper
Skyscraper