Jaka podłoga na tarasie?

568x170_glowne_podloga

Balkon, a tym bardziej taras, może stać się w niektórych przypadkach „przedłużeniem” pokoju. Dlatego tak ważny jest wybór właściwych materiałów na posadzkę. Przypominamy, o czym warto pamiętać przy ich zakupie.

Balkon lub taras to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Aby cieszyć się komfortem przez długie lata, należy starannie dobrać materiał, z którego zostanie wykonana posadzka.

160x106_drewno

Balkonowe (r)ewolucje

Nawet najzwyklejszy blokowy balkon może stać się oazą spokoju i zieleni. Zanim jednak przystąpimy do aranżowania przestrzeni roślinami, warto zadbać o odpowiednią posadzkę. Dlaczego? Zazwyczaj bowiem konstruktorzy bloków decydują się na jednolite i często nijakie materiały wykończeniowe. Na szczęście w marketach OBI można znaleźć wiele inspiracji.

Doradcy OBI proponują, aby podłoga na balkonie współgrała z tą, którą posiadamy w salonie. Jednocześnie zazwyczaj na balkonie istnieje już pewna warstwa terakoty lub gresu. Często jednak z jakichś powodów nie chcemy lub nie możemy jej usunąć. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest np. ułożenie podestów z akacji lub WPC, które będą korespondowały z drewnianymi podłogami w salonie.

Jeżeli jednak chcemy nieco wyróżnić nasz balkon, a jednocześnie jesteśmy zdecydowani na gruntowne zmiany, wówczas można ułożyć całkowicie nowy gres strukturalny, jak Gwinea lub Modus, albo gładki (jak np. Rufus), a nawet płytę ogrodową Rezydencja. Warunkiem do wykorzystania ostatniego rozwiązania jest wystarczająco mocna konstrukcja balkonu. Samo układanie płyt ceramicznych na balkonie winno być skonsultowane z zarządcą budynku. Z prośbą o pomoc w wyborze właściwych materiałów możemy zwrócić się do doradcy w markecie OBI.

 

  • Piękny taras od zaraz

    Zdecydowanie więcej możliwości – również pod kątem zastosowań technologicznych – mamy podczas urządzania tarasu. Najprzyjemniejszym – zarówno dla oka, jak i dla naszych stóp – rozwiązaniem jest zdecydowanie drewno tarasowe. W marketach OBI można znaleźć m.in. deski sosnowe, impregnowane i ryflowane, jak również deskę tarasową z modrzewia. Ich układanie na tarasie jest na tyle proste, że żaden majsterkowicz nie będzie miał z tym zadaniem problemów. Wystarczą podstawowe narzędzia – takie jak piła, wyrzynarka do drewna, poziomica, odpowiednie wkręty oraz… trochę czasu.

    Ponadto należy pamiętać, że drewno na tarasie jest narażone na działanie czynników pogodowych. Drewniane deski tarasowe bez odpowiedniej pielęgnacji mogą po pewnym czasie szarzeć i nasiąkać wodą. Aby tego uniknąć, należy całą podłogę pokryć np. olejem do podłóg lub lakierem bezbarwnym. Można również po pewnym czasie odświeżyć deski i pokryć zupełnie nowym, kolorowym lakierem.

     

160x106_kamienna

Kamień i beton

Urządzając taras, można również postawić na „długowieczność” podłoża. W tym celu warto zainteresować się materiałami takimi jak kamień i beton. W marketach OBI można znaleźć szeroką gamę tych produktów. Przykładem mogą być płyty chodnikowe Rustika, które swoimi kolorami (ceglasto-pomarańczowy i różowy) sprawiają wrażenie śródziemnomorskiego klimatu. Z kolei płyta tarasowa Przełom skalny jest nowoczesnym i eleganckim materiałem, który świetnie będzie się komponował z nowymi formami i kształtami mebli.

Od pewnego czasu do łask wraca również beton – dzieje się tak za sprawą nowych i ciekawych form. W marketach OBI można spotkać kilka rodzajów płyt betonowych – np. Toskania, Andaluzja, Sydney czy Bawaria. W ofercie OBI znajdują się nawet stylizowane na krążki z pnia drewna płyty betonowe czy też płyty granitowe.

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden z materiałów, który można znaleźć w ofercie marketów OBI, czyli tzw. deski kompozytowe. To coraz częściej stosowany na tarasach konglomerat łączący drewno z tworzywem sztucznym, dzięki czemu posadzka nie wymaga konserwacji i malowania, nie wchłania wody, nie próchnieje, jest odporna na pleśń i grzyby, ma trwałe, intensywne kolory, a jednocześnie zapewnia prosty, szybki montaż, który może wykonać nawet początkujący majsterkowicz. Co ostatecznie wybierzemy na podłogę? Tę decyzję podjąć musimy sami, ale warto wcześniej skonsultować się z doradcą w markecie OBI.

 

 

Skyscraper
Skyscraper