Schody bezpieczne po zmierzchu

schody_bezpieczne_po_zmierzchu_568x170

Po zmierzchu stopnie schodów powinny być dobrze widoczne w świetle ogrodowych lamp. Tylko wówczas będą naprawdę bezpieczne.

Dzięki schodom szybciej pokonujemy różnice wysokości, mniej się męczymy, wspinając się na skarpy i bezpieczniej schodzimy z nich na dół. Ale przecież korzystamy z nich często również po zmierzchu. Jak sprawić, by były bezpieczne po zachodzie słońca?

Stopień po stopniu

Schody wymagają równomiernego, jasnego oświetlenia poszczególnych stopni. Powinny być lepiej widoczne niż grunt poniżej, nie powinien też padać na nie cień rzucany przez użytkownika. Najlepiej więc oświetlić je światłem pochodzącym z kilku źródeł naraz. Gdy schody są niskie i krótkie, często wystarcza lampa oświetlająca drzwi, gdy zaś wysokie i długie – wymagają osobnego oświetlenia.
Można wówczas zastosować kinkiety rozmieszczone cyklicznie na ścianie bocznej lub balustradzie albo też lampy na słupkach zamontowane na bokach stopni. Skuteczne będą też wpuszczone w ścianę (około 15cm nad stopniem) oprawy oświetlające bezpośrednio stopnie. Rytm schodów równie skutecznie zaakcentują oprawy montowane bezpośrednio w stopniach.

 

Czujny czujnik

Jeśli schody użytkowane są często po zmierzchu, warto zainstalować czujnik ruchu – automatycznie zapalający źródło światła, gdy ktoś się do nich zbliża. Praktyczne są też tzw. lampy czuwania, przez całą noc emitujące delikatny strumień światła.

Skyscraper
Skyscraper