Oświetlenie strefy wejściowej do domu

Oświetlenie wejścia do domu

Uczęszczane miejsca - ze względów bezpieczeństwa - nigdy nie powinny tonąć w mroku. Dotyczy to również strefy wejściowej do domu.

Urodą ogrodu można się delektować również po zmierzchu. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie instalacji elektrycznej powinniśmy się zastanowić, gdzie najczęściej będziemy przebywać po zmierzchu. Jednym z takich miejsc jest strefa wejściowa do domu.

Bezpieczny blask

Miejsca najczęściej uczęszczane po zmroku (np. schody, ścieżki, podjazd do garażu) powinny być doskonale widoczne również po zmierzchu. Nie są tu jednak potrzebne lampy dużej mocy. W takich miejscach najlepiej sprawdzą się punktowe źródła światła umieszczone przy każdym stopniu lub wzdłuż ścieżki. Efektowne i praktyczne są płaskie lampy wbudowane w nawierzchnię, po których można chodzić, a nawet jeździć. Często są one wyposażone w ażurowe przesłony dające ciekawe efekty świetlne, kierujące snop światła w dół, by nie oślepiało użytkowników. Ścieżki można też oświetlać światłem odbitym od rosnących obok roślin; niskie lampy są skierowane na zieleń, a na ścieżce powstaje tylko delikatna poświata.

Lampy z czujnikiem

Niektóre lampy (np. przy wejściu do domu, na schodach) powinny się palić codziennie, zaś inne - dające efekty dekoracyjne - tylko okazjonalnie. Ogrodową instalację warto wyposażyć w automatyczne włączniki czasowe, które będą ją uruchamiać w wybranych przez nas godzinach. Wygodnym rozwiązaniem są też automaty zmierzchowe, włączające światła, kiedy zapada zmrok. Również lampy z czujnikiem ruchu, które zapalają się dopiero wówczas, gdy w pobliżu pojawi się człowiek lub zwierzę. Pamiętajmy przy tym, że lampa powinna oświetlać, a nie oślepiać, zaś założenie instalacji elektrycznej (zwłaszcza o napięciu 220 V) należy powierzyć uprawnionemu elektrykowi.

Ogrodowe BHP

  • Lampy ogrodowe muszą być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, zmiany temperatury i wiatr. Powinny być też bezpieczne: posiadać znak bezpieczeństwa B, odpowiedni stopień ochrony IP (jest to odporność na działanie czynników zewnętrznych) oraz należeć do wymaganej klasy bezpieczeństwa. Większość dostępnych na rynku opraw jest zaliczana do II klasy bezpieczeństwa, zaś lampy do oczek wodnych - do III klasy. Te ostatnie musza być zasilane prądem o bezpiecznym napięciu 24 V. Informacji szukajmy na opakowaniu.

Jak oświetlać

  • • Wejście do domu, altanę, taras - dużej mocy reflektorem lub kinkietem zamocowanym minimum 1,7 m nad ziemią.
  • • Schody, podjazdy, ścieżki - niskimi lampkami na słupkach lub zamontowanymi w stopniach albo w posadzce lampkami nawierzchniowymi.
Skyscraper
Skyscraper