Płoty z drewna

Płoty z drewna

Malowniczy drewniany płotek zaznaczy granice ogrodu, ale nie odetnie nas od świata. Utrzyma w ryzach kwiaty i nie pozwoli chadzającym samopas pieskom zapuszczać się na trawnik.

Płoty ze sztachetek mają tradycyjną formę, ale nie musimy ich, tak jak dawniej, zbijać z desek. Na takie ogrodzenie kupimy tanie gotowe elementy, łatwe do montażu. Wykonywane są głównie z drewna świerkowego lub sosnowego poddanego impregnacji ciśnieniowo-próżniowej i pomalowanego bezbarwnym lakierem lub barwną bejcą. Dzięki temu są trwałe, ale zachowują urodę naturalnego drewna. Oczywiście, można je pomalować na dowolny kolor lakierem kryjącym.

Na granicy ogrodu

Przęsła ze sztachety mają długość do 2 m. Mogą być równe, jak spod linijki, ewentualnie mieć kształt wklęsły lub wypukły. Ich wysokość nie przekracza metra, bo dłuższe deski łatwiej by się wypaczały i pękały. Jeśli chcemy się bardziej zabezpieczyć przed intruzami – wystarczy posadzić na nimi gęsty żywopłot, niekoniecznie wysoki, ale szeroki przynajmniej na metr, a ogrodzenie stanie się barierą znacznie trudniejszą do pokonania.

Wzdłuż alejek

Wewnątrz ogrodu, do ochrony przed przypadkowym deptaniem brzeżnych części rabat czy ozdobnych trawników, przydadzą się niskie płotki z półmetrowych sztachetek. Nieco wyższe (około 60 cm), ale bardziej ażurowe są tzw. płotki myśliwskie zbudowane z wąskich półsłupków krzyżowo przymocowanych do poziomych rygli. Takie niskie płotki mogą na przykład utrzymywać w ryzach krzewy, by nie rozrastały się na alejki i podjazdy, lub rozgraniczać część ozdobną i użytkową ogrodu.

Rollbordery na straży rabat

  • Rollbordery pomagają utrzymać w ogrodzie porządek. Chronią rabaty przed przerastaniem trawy z otaczającego je trawnika, nie pozwalają także ziemi lub ściółce rozsypywać się na murawę lub utwardzone ścieżki. Wykonane są z połączonych na styk półwałków z drewna sosnowego, które po impregnacji uzyskują zielonkawą barwę. Najczęściej mają wysokość od 20 do 40 cm. Te, które są połączone drutem, można wkopywać wzdłuż rabat o nieregularnym zarysie, natomiast z rollborderów na listwie łatwiej jest stworzyć prostą obwódkę.
Skyscraper
Skyscraper