Ścieżka ogrodowa - porady

Ścieżka ogrodowa – porady

Ścieżka ogrodowa – porady

Szybkie i wygodne przejście do domu i ogrodu? Doceńmy wygodę dobrze zaprojektowanej i wykonanej ścieżki ogrodowej. Ważną rolę odgrywa tutaj pozyskanie nawierzchni: ścieżka powinna być mrozoodporna i antypoślizgowa, a także harmonijnie współgrać z domem i otoczeniem. Obowiązuje zasada dotycząca szerokości ścieżek: główna alejka do domu powinna mieć od 1,30 m do 1,50 m szerokości, boczna alejka od 50 do 100 cm, a rzadko uczęszczana ścieżka w ogrodzie 50 cm.

Jedna ścieżka - cztery propozycje ukształtowania

 • Płyty kamienne i betonowe

  Płyty kamienne i betonowe Płyty kamienne i betonowe

  Ścieżka z luźno rozłożonych płyt kamiennych nie jest najlepszą alejką do domu, ale za to prostym rozwiązaniem w ogrodzie. Należy po prostu ułożyć pojedyncze płyty w odstępach o długości jednego kroku (ok. 63 cm) - i gotowe. Także płyty betonowe można ułożyć szybko, na podłożu z piasku lub na zaprawie, tworząc tym samym stałą i pewną nawierzchnię. Kto nie lubi wyrastającej trawy w szczelinach, powinien ułożyć płyty bez zachowywania odstępu lub wypełnić je odpowiednią zaprawą.

  Zalety:

  Szybkie i proste w ułożeniu, solidne i długotrwałe, dostępne w różnych formach i kolorach, korzystne cenowo.

  Wady:

  Płyty kamienne nie nadają się do budowy alejek przejściowych, wymagają regularnej pielęgnacji.

 • Ściółka z kory

  Ściółka z kory Ściółka z kory

  Czy można zastosować ściółkę z kory do ułożenia rzadko uczęszczanej ścieżki? Ściółka z kory składa się z trudno rozkładających się odpadów kory drzewnej i jako naturalny materiał łączy się w harmonijny sposób z ogrodem. W praktyce: jeśli ścieżka zakończona jest grządką, możesz na niej wygodnie pielić chwasty i sadzić rośliny.

  Zalety:

  Naturalny wróg chwastów, wyrównuje nierówności, poprawia podłoże, reguluje temperaturę, przez rozkładanie się użyźnia glebę.

  Wady:

  Niebezpieczeństwo butwienia na ścieżkach bez dostępu słońca, konieczne regularne uzupełnianie warstwy wierzchniej.

 • Ścieżki żwirowe

  Ścieżki żwirowe Ścieżki żwirowe

  Ścieżki żwirowe przywołują urok minionych czasów. Znamy je z pięknych pałacowych parków i ogrodów. Ponieważ jednak nie są one zbyt wygodne do chodzenia a ich pielęgnacja jest bardzo czasochłonna, przestały one być chwilowo modne.

  Zalety:

  Można indywidualnie ukształtować alejkę, niedroga, prosta w budowie.

  Wady:

  Niewygodna do chodzenia, bardzo czasochłonna pielęgnacja, łatwo porastająca chwastami.

 • Kamień polny

  Kamień polny Kamień polny

  Kto chce ułożyć na nowo starą ścieżkę w ogrodzie, nie musi koniecznie wyrzucać starych kamieni czy płyt: można je po prostu ułożyć na nowo i skomponować z nowymi kamieniami.

  Zalety:

  Jedyna w swoim rodzaju ścieżka ogrodowa, bez dodatkowych wydatków, poprawia wygląd.

  Wady:

  Kamienie i płyty powinny być tej samej wysokości, inaczej trudno będzie je ułożyć.

Skyscraper
Skyscraper