Ogrodowe pergole

Ogrodowe pergole

Opleciona pnączami pergola to ważny element ogrodu - w dodatku wielofunkcyjny: ta ażurowa konstrukcja bywa ogrodową ścianką działową, osłoną tarasu i kącika do relaksu, a nawet rodzajem altany. Trudno jednak wyobrazić ją sobie bez pnączy – to one dają cień i łagodzą kanty konstrukcji.

Ogrodowe pergole - dobra lokalizacja

Dobra lokalizacja

Pergola przeważnie przylega do ściany ogrodzenia czy domu. Bywa jednak także wolno stojąca konstrukcją. Gdzie ją wtedy ulokować? W dużych i regularnych ogrodach radzimy umiejscowić ją wówczas wzdłuż głównej alejki, a w małych lub wąskich – przy bocznej ścieżce.
Z drewna czy z plastiku? Pergole najczęściej wznosi się z drewna (specjalnie zabezpieczonego impregnatami). Ale w naszych ogrodach coraz częściej spotykamy np. konstrukcje z metalu.
W sklepach czeka na nas bogata oferta gotowych pergoli oraz elementów, z których samodzielnie można zmontować modele o dowolnych kształtach i rozmiarach. Dodatkowo dostępny jest również szeroki wybór akcesoriów (np. lamp, głośników, siatek cieniujących, płacht przeciwsłonecznych), dzięki którym relaks w cieniu pergoli stanie się naprawdę komfortowy.

Prosty montaż

Zwykle pergole sprzedawane są w postaci gotowych elementów, których montaż w ogrodzie nie nastręcza większych trudności ani nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Ustawiając konstrukcję w ogrodzie przede wszystkim należy zadbać o jej stabilność. W tym celu należy ją osadzić w gruncie na wbijanych w podłoże kotwach, wykonanych ze stali ocynkowanej bądź odpornego na uderzenia i obciążenia tworzywa sztucznego. Oferowane w handlu drewniane pergole są impregnowane ciśnieniowo już przez producenta, co skutecznie zabezpiecza je nie tylko przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych (zwłaszcza wilgoci), lecz również przed penetracją szkodników. Mimo to – również ze względów estetycznych – wszystkie drewniane elementy warto dodatkowo pomalować koloryzujących impregnatem, zwiększającym trwałość konstrukcji i nadającym pergoli wybrany kolor.

Skyscraper
Skyscraper