Domki i altany

Domki i altany

Ogrodowe domki i altanki latem pozwalają nam wieść życie jak na wakacjach, pod dachem, ale na świeżym powietrzu, wśród kwiatów i zieleni. Zimą, wśród opustoszałych rabat, są atrakcyjnym akcentem zwłaszcza, gdy przykrywa je śniegowa czapa.

Ażurowe altanki

Altana to miejsce magiczne. Dach chroniący przed słońcem i przelotnym deszczem oraz ażurowe ściany dają poczucie intymności i wystarczają by powstało miejsce, do którego latem przenosi się życie rodzinne. Taki dodatkowy pokój usytuujmy blisko domu, by bez większego kłopotu można było korzystać z domowych udogodnień. Natomiast w dużych ogrodach altana zwykle jest miejscem hucznych spotkań towarzyskich i lepiej, by stała w ustronnym miejscu.

Uniwersalne domki

Małe budowle (o powierzchni ok. 3 m2) z całkowicie zabudowanymi ścianami nazywamy „domkami ogrodnika”. Chowamy w nich węże ogrodnicze, kosiarki grabie, doniczki, ubrania robocze i całą masę innych potrzebnych rzeczy. W większych zmieści się stolik, a czasem także leżanka. Można w nich spędzać czas niezależnie od pogody.

Praktyczne wiaty

Użytkowa wersja altanki ogrodowej to wiata. Może osłaniać parkujący samochód przed słońcem, deszczem i śniegiem lub być składzikiem kominkowego drewna i mebli ogrodowych. Często wiaty mocowane są do ściany budynku, więc nie zabierają wiele miejsca.

Gotowe konstrukcje

Obecnie ogrodowe budowle rzadko buduje się samemu. Altany, małe domki i wiaty z drewna świerkowego lub sosnowego znajdują się w ofercie marketów ogrodniczych i budowlanych. Są funkcjonalnie zaprojektowane i wykonane z solidnego materiału. Harmonizują z zielenią i drewnianymi meblami, które tak chętnie wykorzystujemy w ogrodach. Kupuje się w je w elementach i składa wg. załączonej instrukcji. Przed montażem należy przygotować fundament z bloczków cementowych lub cementową podmurówkę. Do nas także należy wykonanie izolacji z papy bitumicznej między fundamentem i drewnianymi legarami. Aby drewno służyło latami, musimy zapewnić przewiew pod podłogą, a podłogę i ściany z surowego drewna solidnie zabezpieczyć przed wilgocią. Ważne jest też pokrycie dachu papą lub dachówką bitumiczną.

Zatopione w ziemi

Zatopione w ziemi

Altanki i domki ustawmy tak, by roztaczał się z nich piękny widok. Pozwólmy, by obrosły je pnącza, np. powojniki lub groszek pachnący. Od wietrznej strony stwórzmy im osłonę z krzewów jaśminu, bzu lub parkowych róż, a jeśli miejsca brakuje, wysiejmy wokół nich maciejkę, niech będzie pięknie i pachnąco. Przecież chwile, które w nich spędzamy powinny nam sprawiać jak najwięcej przyjemności. Nie zapominajmy o wiatach, otulone pnączami też wyglądają efektownie.

 

Skyscraper
Skyscraper