Jaką wybrać donicę

Jaką wybrać donicę

W ostatnich latach oferta donic balkonowych jest tak ogromna, że przy zakupie możemy mieć problem z decyzją: jaki model wybrać?

Do wyboru mamy bowiem skrzynki i donice o różnych kształtach (od szerokich i płaskich po wąskie i wysokie), ciekawych wzorach, kolorach i – co najważniejsze – wykonane z różnych materiałów. Ceramiczne (szkliwione i z terakoty naturalnej) są szlachetne, metalowe – modne, a plastikowe – lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Hit ostatnich lat to wysokie i wąskie donice ceramiczne – efektowne, a jednocześnie zajmujące mało miejsca.

Idealna donica

Donica balkonowa powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych: wilgoci, mrozu i promieniowania UV. Nie może być wywrotna: wysoką i lekką łatwiej przewróci wiatr. Ale zbyt ciężka również nie wchodzi w grę: pamiętajmy, że po wypełnieniu ziemią jej ciężar jeszcze się zwiększy (a dopuszczalne obciążenie balkonu wynosi 250 kg/m2). Dlatego lepiej zrezygnować z dużych pojemników kamiennych i betonowych. Na bardzo nasłonecznionych balkonach nie warto też stosować ciemnych plastikowych i metalowych donic. Będą się bowiem zanadto nagrzewać od słońca, co może zaszkodzić roślinom. W takich miejscach lepiej sprawdzą się pojemniki ceramiczne i drewniane.

Praktyczne dziurki

Zakupioną donicę należy dobrze wymyć, a ceramiczną nieszkliwioną wymoczyć przez kilka godzin w zimnej wodzie i wypłukać. Podobnie postępujemy z już używanymi pojemnikami. Każda donica powinna mieć w dnie otwory odpływowe. W przeciwnym razie korzenie roślin mogą zacząć gnić. Otwory odpływowe nie tylko pozwalają im bowiem oddychać, ale też odprowadzają nadmiar wody po podlaniu. Donice ustawiamy na podstawkach, na których będzie zbierała się woda.

Uwaga! Wielu producentów nie robi w plastikowych donicach otworów, lecz zaznacza fabrycznie miejsca, gdzie należy je wybić przed posadzeniem rośliny.

Jaką donicę wybrać?

  • • Ceramiczna (szkliwiona lub nieszkliwiona, z naturalnej terakoty) – jest stabilna, a jej porowate ścianki „oddychają”, przepuszczając powietrze do korzeni. Jeśli chcemy, by zdobiła balkon również zimą, wybierzmy model z mrozoodpornej terkoty.
  • • Plastikowa – jej zaletą jest lekkość, niska cena i łatwość utrzymania w czystości – w razie potrzeby wystarczy ja umyć wodą z mydłem. Sadząc w niej duże okazy roślin musimy liczyć się z koniecznością jej obciążenia (np. kamieniami) – wówczas będzie bardziej stabilna.
  • • Drewniana – stwarza na balkonie swojski klimat, pięknie komponuje się z zielenią. Wymaga jednak zabezpieczenia przed wilgocią odpowiednimi impregnatami (nie dotyczy to drewna egzotycznego). Będzie trwalsza, jeśli przed wsypaniem ziemi wyłożymy ją podziurkowaną folią.
  • • Metalowa – na balkon warto polecić lekkie donice z aluminium lub tańsze – z ocynowanej blachy. Materiały te są lekkie i odporne na działanie wilgoci.
Skyscraper
Skyscraper