Kwietniki na tarasy i balkony

568x170_glowne_kwietnik

Zarówno mały balkon, jak i przestronny taras, świetnie nadają się do stworzenia zielonego zakątka. Najprostszym sposobem urozmaicenia tych przestrzeni jest założenie kwietnika.

Nawet najmniejsza przestrzeń balkonu może nam zapewnić kontakt z naturą. Niepotrzebne są wyszukane zabiegi – wystarczy założyć kwietnik. Zresztą świetnie sprawdzi się on również na znacznie większych przestrzeniach tarasu.

160x106_kwiaty

Ściana, która kwitnie

W marketach OBI znajdziemy szereg rozwiązań, które pomogą nam urządzić kwietnik. Polecamy kupno specjalnej drewnianej donicy z kratką. Idealnie sprawdzi się, jeśli postawimy ją tuż przy ścianie lub w miejscu, w którym chcemy oddzielić nasz balkon od sąsiedniego. Jeśli zasadzimy w donicy np. winobluszcz pięciolistkowy, powojniki lub wiciokrzew, wówczas będziemy mogli cieszyć się zieloną lub wielobarwną ścianą. Na dodatek te właśnie rośliny bardzo szybko rosną, dzięki czemu na efekt nie będziemy musieli czekać długo. Dodatkowo warto wstawić na nasz balkon lub taras inne donice drewniane, w których swoje miejsce znajdą np. barwne trawy, będące ozdobą ogrodu przez cały sezon. W narożnych częściach balkonu wstawiajmy donice kwadratowe lub koliste, np. z serii Tytania lub Olvega, bądź też sześciokątne, oraz wyjątkowe donice narożne, np. Cleopatra.

Należy pamiętać, że wielkość pojemników, skrzynek i donic winna być dostosowana do bryły korzeniowej rośliny, czyli lepiej wybierać nieco większe.

  • Donice, skrzynki, pojemniki

    Ciekawym sposobem na urządzenie przestrzeni na balkonie jest wykorzystanie elementów stworzonych z betonu – np. donicy Evora, która wspaniale będzie się prezentować w typowo śródziemnomorskim stylu zagospodarowania przestrzeni. Można również wybrać jedną z wielu oferowanych w marketach OBI donic ceramicznych, np. Bavaria, Moka lub Olive, bądź całe skrzynie ceramiczne – np. z serii Olive w kolorze terakoty toskańskiej. Poszukując bardziej odważnych rozwiązań, możemy zdecydować się np. na ceramiczną stożkową donicę Meksyk, bądź donicę Larnaca, która wykonana jest z cementu lekkiego. Świetnie nadają się one zarówno do postawienia na ziemi, jak również do umieszczenia ich na parapetach lub we wnękach okiennych.
160x106_kwiaty_taras

Prywatny zielony zakątek

W naszym balkonowym lub tarasowym kwietniku nie powinno zabraknąć roślin zwisających. W tym celu należy zaopatrzyć się w jedną z wielu oferowanych w marketach OBI skrzynek balkonowych, dobrać odpowiednie uchwyty, a następnie zasadzić rośliny.

W pozostałych donicach i skrzynkach warto zasadzić takie rośliny, jak begonia bulwiasta, dalia, długopędowe odmiany petunii (w tym np. drobnokwiatowe „Million Bells”), werbenę, niecierpek nowogwinejski, czy długo kwitnące chryzantemy.

Aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt zielonego zakątka, dobrze jest do usytuowanych na posadzce donic dopasować wsporniki dla roślin – może to być np. kratka angielska, lub też zasadzić róże i dodatkowo zapewnić im wsparcie w postaci kratki bez ramy lub specjalnego stojaka do róż. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest również wstawienie na balkon parawanu z wikliny lub po prostu jednego bądź kilku przęseł płotu lamelowego. U jego podstaw możemy umieścić donice z np. powojnikiem lub wiciokrzewem.

Skyscraper
Skyscraper