Wysiewamy kwiaty na balkonie

Wysiewamy kwiaty na balkonie

Atrakcyjnie ukwiecony balkon coraz częściej kojarzy nam się nie tylko z popularnymi pelargoniami, surfiniami czy petuniami, ale też z kwitnącymi roślinami jednorocznymi, wysiewanymi bezpośrednio do skrzynek i donic balkonowych.

Spośród bogatej oferty kwiatów jednorocznych polecanych na balkon (czyli tzw. balkonówki) można wybrać gatunki różniące się pokrojem, wielkością, barwą liści i kwiatów. A potem tworzyć z nich w skrzynkach i donicach ciekawe kompozycje, często kwitnące aż do pierwszych przymrozków. Pierwszym krokiem jest zakup nasion. Wybieramy towar sprawdzonych firm, oferujących nasiona najwyższej jakości, szybko i równo kiełkujące. Najlepiej zdecydować się na gatunki, które nie wymagają uciążliwego pikowania (czyli późniejszego przesadzania drobnych siewek do osobnych doniczek).

W co wysiewać

Rośliny jednoroczne rosną szybko i intensywnie, dlatego muszą mieć zapewnione dobre lokum. Skrzynka lub donica powinna mieć min. 20 cm głębokości, otwory odpływowe i warstwę drenażu na dnie. Pamiętajmy, że w zbyt małym pojemniku ziemia będzie bardzo szybko wysychać. Nasiona wysiewamy w żyzną, przepuszczalną i bogatą w składniki pokarmowe mieszankę przeznaczoną specjalnie do tego celu – można ją kupić w sklepach.

Jak wysiewać

Pojemnik napełniamy równo z krawędziami wilgotnym podłożem. Lekko, lecz równomiernie ubijamy je na całej powierzchni. Patyczkiem robimy w nim dołki do wysiewu (dokładnych instrukcji szukajmy na torebkach z nasionami). Na koniec ostrożnie zwilżamy podłoże, najlepiej konewką z sitkiem, starając się nie wypłukać nasion. Skrzynki możemy przykryć przezroczystą podziurawioną folią, nie utrudniającą dostępu powietrza, zwiększającą jego wilgotność. Pierwsze wschody powinny pojawić się po 7-14 dniach. Wtedy folię należy usunąć.

Pielęgnacja

Siewkom zapewniamy jak najwięcej światła, ale chronimy je przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Pilnujemy, żeby podłoże było stale wilgotne, gdyż nawet krótkotrwałe jego przesuszenie może spowodować zamieranie roślin. W razie konieczności wysiewy chronimy przed silnymi wiatrami i przymrozkami, najlepiej flizeliną lub agrowłókniną. Do pierwszego zasilania przystępujemy po 2-3 tygodniach. Silnie rosnące młode rośliny można przerwać (pozostawiając jedną lub dwie, a usuwając najsłabsze). Pamiętajmy też, że gatunki pnące od samego początku wymagają podpór.

Te rośliny warto wysiać

  • Z gatunków pnących godna polecenia jest: nasturcja, fasola ozdobna, groszek pachnący, chmiel japoński, tunbergia, wilec; z wyższych roślin: nagietek, chaber, klarkia, godecja, ostróżka letnia, mietelnik, kosmos, aksamitka wzniesiona; z gatunków niskich: maciejka, smagliczka, portulaka, przypołudnik, niskie aksamitki. Na bezwietrznym balkonie można też wysiać takie giganty, jak słonecznik, tytonia, szarłat. Godne polecenia są też piękne trawy jednoroczne.
Skyscraper
Skyscraper