Wiosenna skrzynka balkonowa

Wiosenna skrzynka balkonowa

Przebiśniegi, krokusy czy ciemierniki – to popularne kwiatowe sygnały wiosny. Ale jest wiele innych gatunków, którymi można wzbogacić wiosenną kompozycję na balkonie.

Wiosna pojawia się na balkonie wraz z kwiatami przebiśniegów, krokusów i innych wczesnych gatunków cebulowych. Oczywiście pod warunkiem, że ich cebulki posadziliśmy w skrzynkach poprzedniej jesieni. Jeśli jednak nie zrobiliśmy tego, to nic straconego. Można bowiem skorzystać z bogatej oferty producentów cebul kwiatowych.

Cebulowe nowalijki

Wiosną w sklepach ogrodniczych pojawiają się doniczki z kwitnącymi krokusami, narcyzami, hiacyntami, tulipanami, pierwiosnkami, cyklamenami i innymi atrakcyjnymi gatunkami cebulowymi, które z powodzeniem możemy posadzić w skrzynce balkonowej. Musimy jednak pamiętać, że nie są one przygotowane na wiosenne przymrozki. Groźne są dla nich zwłaszcza noce, kiedy temperatura wciąż spada jeszcze poniżej zera. Wystawienie tych roślin od razu na stałe na balkon może doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego w sklepie wybierajmy silne, zdrowe okazy, z dużą liczbą nierozwiniętych pąków kwiatowych, które krótko stały na półce sklepowej i nie uległy rozhartowaniu. Takie rośliny łatwiej przystosują się do nowych warunków i będą długo kwitły.

Wiosenna skrzynka krok po kroku

  • - Przygotowujemy pojemnik – najlepiej skrzynkę balkonową z plastiku, terakoty, gliny lub drewna, koniecznie z otworami odpływowymi. Jej minimalna głębokość to 15-20 cm (w płytszej ziemia będzie szybko wysychać).

    - Na dno skrzynki kładziemy warstwę drenażu (potłuczone skorupy ceramiczne, gruby żwir, keramzyt, itp.) i przykrywamy go ziemią.

    - Zakupione kwiaty po podlaniu umieszczamy razem z doniczkami w podłożu (wcześniej sprawdzamy czy otwory odpływowe są drożne) i mocno ugniatamy wokół nich ziemię. Jeśli jednak chcemy przetrzymać posadzone cebule do następnej wiosny i skłonić je do powtórnego kwitnienia, rośliny bardzo ostrożnie wybijamy z pojemników i sadzimy w podłożu w skrzynce balkonowej.

    - Powstałą kompozycję obficie podlewamy i ustawiamy w chłodnym, dobrze oświetlonym (lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym) miejscu. Po 1-2 dniach wynosimy ją na balkon, ale na noc wnosimy pod dach lub okrywamy (np. agrowłókniną). W słoneczne dni chronimy przed ostrymi promieniami słońca, które mogą poparzyć liście i płatki.

    - Kiedy kwiaty przekwitną, skrzynkę ustawiamy w dobrze oświetlonym miejscu i zasilamy co 10 dni specjalnym nawozem dla roślin cebulowych. Czekamy, aż zaschną liście. Wówczas cebulki wykopujemy z ziemi i przechowujemy w suchym pomieszczeniu. Późnym latem lub wczesną jesienią sadzimy je do nowych skrzynek i czekamy do następnej wiosny, aż ponownie zakwitną.

Skyscraper
Skyscraper