Balkonowe drzewka

Balkonowe_drzewa_568x170

Na balkonie z powodzeniem można uprawiać karłowe drzewa. Być może wyrośnie z nich balkonowy las?

Wszystko zależy od tego, jakie drzewka zdecydujemy się posadzić w skrzyniach lub donicach. Przede wszystkim powinny być to odmiany nie rozrastające się nadmiernie, najlepiej szczepione na pniach. Na słonecznym balkonie można uprawiać gatunki kwitnące i owocowe, a na zacienionym – niektóre drzewka o ozdobnych liściach (np. trzmieliny, ostrokrzewy).

balkonowe_drzewka_151x151

Kulki na pniach

W balkonowych salonikach sprawdzą się mini drzewka liściaste, z kulistymi koronami (np. irga, trzmielina japońska, ostrokrzew, brzoza odm. Younga, wierzba odm. Hakuro). Warto też polecić iglaki formowane na kształt drzewek, z kulkami koron na niewysokich pniach (np. świerk Conica czy cyprysiki: odm. Glaca i Stardust). Ciekawie prezentują się również szczepione na pniach odmiany jałowca nadbrzeżnego Schlager i jałowca pospolitego Greenmantle, o lekko płaczącym pokrojach. Dużym powodzeniem cieszy się również jasnozielony formowany cyprys odm. Gold Crest Wilma, z podwójnymi, a nawet potrójnymi koronami na jednym pniu.

 

Gatunki kubłowe i domowe

Wspaniałą ozdobą balkonu będą też gatunki tzw. kubłowe, czyli ciepłolubne rośliny uprawiane w donicach, zimujące pod dachem, a na lato wystawiane na zewnątrz. Wiele z nich ma drzewiasty pokrój, np. drzewka cytrusowe, figowce, oleandry, fuksje, lipki. Bardzo malownicza jest też margerytka srebrzeń – obsypana białymi kwiatami aż do pierwszych przymrozków.

W ciepłe lato warto wynieść na balkon domowe kwiaty doniczkowe o drzewiastym pokroju (np. daktylowiec kanaryjski i inne palmy, kordyliny, draceny, araukarie). Pamiętajmy jednak, by rośliny te trafiły z powrotem do wnętrza, zanim noce zaczną być chłodne.

ABC pielęgnacji

  • • Balkonowe drzewka wymagają dużych pojemników, o głębokości min. 40 cm. Średnica donicy powinna być o 10-15 cm większa od średnicy bryły korzeniowej.
  • • Świeżo posadzone drzewka obficie podlewamy, tak by cała bryła korzeniowa została zwilżona. Te o szerokiej koronie wymagają podpórki, na przykład z kijka bambusowego: ostrożnie wbijamy go w bryłę korzeniową, a następnie w 2-3 miejscach przywiązujemy miękkim, mocnym sznurkiem do pnia.
  • • Przez pierwszy tydzień roślinę chronimy przed silnymi wiatrami i ostrym słońcem. Dalsza pielęgnacja polega na systematycznym podlewaniu i zasilaniu co 3-4 tygodnie roztworem mieszanki nawozowej odpowiedniej dla danego gatunku.
  • • Drzewka zimujące na zewnątrz wymagają okrycia donic torfem lub workami jutowymi, zwłaszcza w ostre i bezśnieżne zimy. W razie potrzeby również ich korony osłaniamy (np. agrowłókniną) przed mroźnym wiatrem.
Skyscraper
Skyscraper