Taras wymarzone miejsce

Taras_wymarzone_miejsce_220x220

Taras - wymarzone miejsce

Odpoczynek, grill, impreza - latem taras tętni życiem! Taras to nasza domowa oaza, gdzie zawsze możemy poczuć się dobrze, dlatego powinien być ładny, zielony i osłonięty od wiatru. Istotną rolę odgrywa też podłoże. Kafelki, drewno, płytki betonowe czy kamień naturalny istnieje wiele możliwości upiększenia, czy nawet odnowienia starego tarasu.

Zaplanuj swój nowy taras

 • Kafelki

  Kafelki Kafelki_1

  Kafelki warto wybrać jasne i glazurowane, bowiem ciemne będą się szybciej nagrzewały na słońcu. Popularne są teraz matowe, wytrzymałe kafelki z drobnego gresu. Aby się nie poruszały należy beton zagruntować, wygładzić nierówności i uszczelnić szlamem uszczelniającym. Natomiast same kafelki należy układać smarując zarówno podłoże jak i tylną stronę kafelki klejem.

  Właściwości kafelków: Powinny być odporne na mróz i nadawać się do montażu na dworze.

 • Podłoga drewniana

  Podłoga drewniana Podłoga drewniana

  Drewniana podłoga doda Państwa tarasowi szczególnego ciepła. Powierzchnię zewnętrzną drewna należy pomalować wodoodpornym lakierem na bazie wody do stosowania na otwarte pory. Tę warstwę należy odnawiać co trzy lata. Aby drewno nie odbarwiało się, do mocowania najlepiej stosować śruby ze stali nierdzewnej.

  Odpowiednie gatunki drewna: krajowe drewno drzew iglastych impregnowane pod ciśnieniem (bardzo twarde i odporne na warunki pogodowe).

 • Płytki betonowe

  Płytki betonowe Płytki betonowe

  Płytki betonowe dostępne są właściwie we wszystkich formach i kolorach, jakie można sobie wymarzyć. Dzięki odpowiedniemu wykończeniu powierzchni zewnętrznej, np. szlifowaniu czy marmurkowaniu, można uzyskać wiele różnych ciekawych efektów wizualnych.

  Właściwości płytek betonowych: łatwe do rozłożenia (jednorodna forma), łatwe w pielęgnacji, bardzo wytrzymałe, bardzo korzystne cenowo (ok. 50 zł/mkw) w porównaniu z innymi materiałami.

 • Kamień naturalny

  Kamień naturalny Kamień naturalny

  Płytki z kamienia naturalnego są bardzo popularne. Wyglądają świetnie, nadają danemu miejscu śródziemnomorski charakter, a do tego są niebywale wytrzymałe. Kamień naturalny pochodzi z kamieniołomów i jest obrabiany wyłącznie mechanicznie. Każda płytka jest inna - na tym polega ich wyjątkowy urok.

  Właściwości kamienia naturalnego: bardzo wytrzymały, łatwy do rozłożenia w sposób indywidualny (dzięki specjalnej trasowej zaprawie do układania kamienia naturalnego).

 • Wskazówki przed układaniem

  Zanim rozpoczniecie Państwo pracę, należy zdecydować, na jakim podłożu będzie rozkładany materiał tarasu. W każdym przypadku należy zachować spadek wynoszący 2% od budynku w stronę ogrodu. Przygotowanie podłoża zależy od tego, czy zastosujecie Państwo płytki, kafelki czy drewno. Klasyczne płytki betonowe rozkłada się na grysie, specjalnych podkładkach lub na podkładzie.

 • Odpowiednia strona świata

  Odpowiednia strona świata

  Jeśli chcą Państwo rano jeść śniadanie na świeżym powietrzu, a wieczorem cieszyć się każdym ostatnim promieniem słońca, załóżcie taras od strony południowo-zachodniej, bowiem tutaj słońce świeci najdłużej. Jeśli wybierzecie państwo południe, wtedy słońce świecić będzie od rana do popołudnia. Strona północno-wschodnia też jest warta rozważenia: przy śniadaniu towarzyszyć będzie Państwu poranne słońce, wieczorem delikatne nasłonecznienie, za to po południu będzie cień.

 • Zaplanuj zasilanie

  Zaplanuj zasilanie

  Podczas planowania tarasu nie zapomnijcie Państwo o źródłach zasilania. Warto na czas zaplanować, gdzie rozłożyć kable: to bardzo ważne przy podłączaniu markiz elektrycznych czy oświetlenia zewnętrznego. Warto pomyśleć o gniazdkach np. do podłączenia grilla elektrycznego.

 • Bezpośredni dostęp do kuchni

  Bezpośredni dostęp do kuchni

  Czy planują Państwo budowę nowego domu? Zatem warto pomyśleć o przejściu na taras z kuchni, zamiast klasycznie z salonu. Docenią to Państwo już na pierwszym grillu, mogąc wszystko przenieść z kuchni bezpośrednio na zewnątrz - bez konieczności chodzenia naokoło.

 • Podkładki pod płytki/ zaprawa

  Podkładki pod płytki/ zaprawa

  Jeśli nadeszła pora na kafelkowanie tarasu, warto rozważyć zastosowanie podkładek pod płytki. Korzyść: łatwość późniejszej wymiany pojedynczych kafelek. A może zdecydowali się Państwo na kamień naturalny? Do montażu i układania kwarcytu, marmuru i innych kamieni naturalnych najlepiej nadaje się zaprawa trasowa do układania kamienia naturalnego.

Skyscraper
Skyscraper